Pamati no blokiem – kā to paveikt?
Pamati vienozīmīgi ir viens no svarīgākajiem mājas būvniecībā, to izmaksas bieži sastāda 20% no mājas kopējām būvniecības izmaksām, tieši tādēļ šoreiz piedāvājam ieskatu, kā izveidot mājas pamatus no keramzīta blokiem un varbūt arī mazliet ietaupīt..
Pamati no keramzīta blokiem
Kā jau visu pamatu būvniecība, sākas ar virsējā zemes auglīgā slāņa noņemšanu, to paveicam ar tehnikas palīdzību (1.att). Kad zemes auglīgā kārta noņemta, ar nivelieri nosakot pamatu dziļumu un horizontālo līmeni, dodam instrukcijas traktora operatoram, kas izveido pamatu tranšeju.
Kad darbs paveikts, jāsagatavo pamatu daļas grunts slānis, saukts arī par pamatu spilvenu. To veido no raupjas grants vai šķembu slāņa, sablīvējot to ar vibroblietes palīdzību. Lai izveidotais pamatu spilvens būtu stingrs un spētu uzņemt vienmērīgu spiedienu, blietēšanu veicam ik pēc 100mm slāni, ar kopējo spilvena biezumu 150-300mm. Šis mākslīgi veidotais pamatu spilvens nostiprina grunti, reizē ļaujot tam pie nelielām grunts svārstībām (piem. sasalstot gruntij), uztvert grunts izmaiņas, nepieļaujot pamatu deformāciju.
Veidojot pamatus no blokiem, nepieciešama taisna virsma jeb pamata pēda. Par pamata pēdu sauc zem zemes atrodošo betonēto laukumu, to parasti veido 100-400mm platāku par pašu pamatu platumu, tas palielina pamatu nestspēju, kā arī atvieglo tālāko pamatu būvniecības procesu. Šo pamatu pēdu iespējams izveidot divos veidos, 1.- izmantot piedāvātos pamatu pēdas blokus 2.- izveidot betonētu pēdu. Mums tomēr pieņemamāks likās 2. variants veidot pamatu pēdu no betona.Pamata pēdu veidojam 400mm patu un 250mm augstu, kuru montējam no veidņiem izmantojot koka dēļus (2, 3, 4.att).
1.Attēls | 2.Attēls | 3.Attēls | 4.Attēls |
Kad veidņi uzstādīti, montējam tajos 14mm armatūras stieņus, tā kā tālāk pamatus veidosim no blokiem, tad pamata pēda būs tā, kurai būs jāuzņem lielākā slodze, tādēļ pēdas armējumu veidojam no astoņiem kopā sasietiem stieņiem (6.att). Pamata pēdu veidojam no B-20 transportbetona, kuru iepildam ar auto šlūtenes palīdzību, šādi nodrošinot ātru rezultātu ar lielisku betona kvalitāti.
Par pamata blokiem izmantojam pilnos keramzīta blokus, pamatu izbūvei ieteicams izvēlēties blokus ar lielāku spiedes izturību -5 MPa jeb 50 kg/cm², taču ja ēka ir vieglas konstrukcijas, tad iespējams iegādāties lētākus blokus ar mazāku nestspēju-3 MPa jeb 30 kg/cm².
Pamatus mūrējam līdzīgi kā sienas, vienīgā atšķirība ir tā, ka pamatu blokiem ieteicams armēt katru otro kārtu, lai pamati būtu izturīgāki par armatūru izmantojam 10mm armatūras stieni, vienā kārtā izmantojot divus stieņus, tos montējot 50mm attālumā no sānu malām. Armatūras savienojumus veidojam pamīšus un ne mazākus par 1000mm pārlaidumu.Tā kā pamati atrodas zem zemes, tad arī mūrjavai jābūt augstākas kvalitātes, tādēļ ieteicams izvēlēties gatavo mūrjavu maisos.
Tā kā pamati paredzēti dzīvojamai ēkai, tad tos siltinām ar pusspundes putopolistiriola plāksnēm, kuras pie pamata sienas līmējam ar tam paredzētu līmjavu (13.att). Pamata sienas hidorizolācijai izmantojam ģeomembrānu (14.att), savukārt pamata augšdaļai bitumena ruļļmateriālu, kuru pielīmējam izmatojot šķidro bitumena mastiku(15.att). Kad izolācijas, elektrokomunikācijas u.c savilktas, starp pamata sienām ieklājam betona grīdu (16.att).
Par to- Kā pareizi siltināt pamatus?, Kādu hidroizolāciju izvēlēties? Varēsi vairāk uzzināt kādā no mūsu nākamajiem rakstiem.
Ātri, ērti taču ne bez spectehnikas, jā izplatītākie padomju laika pamati no fbs blokiem varbūt ne ideāli mājai, taču perfekti pagaidu vai palīgēkām, vairāk par fbs bloku īpanībām uzzināsi – ŠEIT