Dārza kamīnu veidi

Dārza kamīns būtībā ir niša ar ugunsdrošu (akmens ķieģelis, u.c.) nožogojumu, kura augstums parasti ir 100-140 cm. Parasti nožogojums ir pusapaļas, kvadrāta vai trīstūra formas. Labā dārza kamīnā liesma ir vienmērīga pat ļoti vētrainā laikā. Savukārt skurstenis uzlabo kamīna vilkmi. Dārza kamīnu iespējams izveidot  dažādos veidos, šajā rakstā būs apskatīti mūsuprāt interesantākie risinājumi

Dārza kamīnu veidi

Apaļš dārza kamīns

Apaļš dārza kamīns

Uzbūves ziņā ļoti vienkāršs un ekspluatācijas ziņā ļoti ērts risinājums ir atvērts, cilindrisks dārza kamīns. Tā konstrukciju iespējams mūrēt no akmeņiem, ugunsdrošajiem ķieģeļiem vai arī vienkārši izmantot dzelzbetona akas grodu.

Dārza kamīns ar apaļu pavardu

Dārza kamīns ar apaļu pavardu

1 – Pretvēja norobežojums; 2 – dūmu uztvērēja stiprinājums (statīvs); 3 – Konusveida dūmu uztvērējs (pavards) ; 4 – Ūdens novadcaurule; 5 –  Koka pāļi norobežojumam; 

Lai uzceltu šādu dārza kamīnu, nepieciešams izrakt apaļas formas bedri ar 230 cm diametru un 40 cm dziļumu. Bedres vidū konstruē kamīna pamatus apaļā formā 80 cm diametrā. Virs pamata uz pavarda stiprinājuma (statīva) novieto konusveida dūmu uztvērēju. Pretvēja norobežojumam izmanto tā saukto pāļu žogu no apaļkokiem (diametrs 12-14 cm, garums 60 cm. Pāļus ierok vai iesit grunts zemē. Augšpusē apaļkokus ieteicams galus nostiprināt ar stieples sakabēm (diametrs 5-6 mm).

Pie sienas pieguļošs dārza kamīns

Pie sienas pieguļošs dārza kamīns
1 – trījstūrveida caurule; 2 – piramīdveida dūmu uztvērējs; 3 – pieguļošā siena; 4 – kamīna pamats;
Pie sienas pieguļošs dārza kamīns

Dārza kamīnu pagalmā nepieciešams novietot vietā, kur cilvēki pavada savu brīvo laiku, atpūšas. Nereti, sargājoties no valdošajiem vējiem, šāda vieta atrodas kādas ēkas tiešā tuvumā. Šādā gadījumā diezgan labs un noderīgs risinājums ir pie sienas pieguļošs dārza kamīns.
Svarīgi – izveidojot šāda veida kamīnu, pastirpināti jāparūpējas par ugunsdrošību. Ieteicams pieguļošajai sienai kamīna atrašanās vietā izveidot ugunsdrošu barjeru starp kamīnu un pieguļošo sienu.

Dārza grils

Dārza grils
Dārza grila pretskats:1 – Dūmu uztvērējs; 2 – plauktiņš; 3 – plauktiņa stiprinājums; 4 – pavards; 5 – reste grilēšanai; 6 – dūmu uztvērēja statīvs; 7 – skurstenis;
Dārza grils
Dārza grila šķērsgriezums: 1 –u gunsdrošs ķieģelis; 2 – reste grillēšanai; 3 – pelnu režģis; 4 – lenņķdzelzis 50x50 mm;
Dārza grils
Dārza grila reste: (a) augšējā reste, (b) pelnu režģis;

Ja dārza kamīns paredzēts lielākoties ēdiena pagatavošanai uz “dzīvās uguns”, tad būtu derīgi apsvērt iespēju par pamatīga dārza grila izveidi.
Kamīna pamatus veido no betona. Pēc tam mūrē ķieģeļus 6 rindās. Pēc trešās rindas uzmūrēšanas nepieciešams ievietot leņķdzelzi (50mmX50mm), lai būtu vieta, kur iestiprināt pelnu režģi. Tāpat rīkojas pēc piektās rindas uzmūrēšanas, grillēšanas restes iestiprināšanai.
Pelnu režģi veido no tērauda loksnes (3 – 4 mm biezumā), izurbjot tai pamīšus caurumus 10 mm diametrā.
Šādu grillu var uzbūvēt arī telpā vai puspagrabā (nodrošinot dūmu izvadīšanu).

Citi raksti

big.M