Figūrzāģa (lobzika) asmeņi un to veidi

Visbiežāk ražotāji figūrzāģu asmeņus iedala pēc to pielietojuma – koks, metāls, kermika, u.c. Praktiski šāda veida iedalījumam nav ne vainas, tomēr ir derīgi ar figūrzāģa asmeņiem un to veidiem iepazīties padziļināti.

Asmeņa stiprinājums 

Figūrzāģa asmeņiem ir dažādi stiprinājuma veidi. Lai arī daži ražotāji ir pielāgojuši lobziku, lai tajā var ievietot asmeņus ar dažāda veida stiprinājumiem, ir derīgi pārliecināties, kāda veida stiprinājumi piemēroti konkrētajam figūrzāģa modelim. Visvienkāršāk to izdarīt ieskatoties figūrzāģa lietošanas instrukcijā. Visbiežāk izmantotie asmeņu stirpinājuma veidi ir T-veida stiprinājums, U-veida stiprinājums un L-veida stiprinājums.


Asmeņa stiprinājums

L-veida stiprinājums
Kādreiz tik populārais L veida stiprinājums pašlaik praktiski netiek izmantots vispār. Tātad, ja arī Tev ir figūrzāģis ar šāda veida asmeņa stiprinājumu, tad ir vērts apsvērt iespēju par jauna figūrzāģa iegādi, jo, visticamāk, šādu asmeņu iegāde sagādās arvien lielākas galvassāpes.


Asmeņa stiprinājums

U-veida stiprinājums – “Black & Decker”,”Skil”,”Dewalt”,u.c. figūrzāģiem
U-veida stiprinājums dažreiz tiek dēvēts arī par universālo stiprinājumu, bet tas ir nepelnīti, jo, lai arī nereti U-veida stirpinājums ir piemērots T-veida asmeņiem, to nomaiņa ir laikietilpīgāka, salīdzinot ar T-veida stiprinājumiem.


Asmeņa stiprinājums

T-veida stiprinājums – “AEG”, “Festo”,”Bosch”,”Hitachi”,”Makita”,”Metabo”, u.c. figūrzāģiem
Pašlaik T-veida stiprinājums ir visiecienītākais ražotāju vidū, līdz ar to šāda veida asmeņi ir derīgi lielākajai daļai figūrzāģu. Modernākiem figūrzāģu modeļiem asmeņa nomaiņai nepieciešams tikai nospiest pogu un ievietot jaunu asmeni.


Asmeņa stiprinājums

Dubultais T-veida stiprinājums – “Bosch”, u.c. figūrzāģiem
Šāda veida stiprinājums lielākoties paredzēts “Bosch” ražotajiem figūrzāģiem.


Asmeņa stiprinājums

Makita stiprinājums 
Kā jau var nojaust pēc nosaukuma, šie asmeņi paredzēti “Makita” ražotajiem figūrzāģiem


Figūrzāģa asmeņa zobu veidi

Figūrzāģa asmeņa zobiem ir divi veidi – slīpētie un smailzobi. Katram zobu veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Specifiskiem darbiem paredzētajos asmeņos abi zobu veidi tiek kombinēti.

lobizks, figūrzāģis figūr zāģis, turpunatpakaļzāģis, figūrzāģu asmeņu veidi, figūrzāģu zobi, tpi, zobu izmērs uz collu, kokam, plastmasai, stiklam, flīzēm, flīzei, finierim

Figūrzāģa slīpētie asmeņa zobi

Slīpētie asmeņa zobi ir raupjāki par smailzobiem. Tas nodrošina ātru un rupju materiālu sagriešanu. Šiem zobiem ir augsta nodilumizturība, līdz ar to tie labi kalpo blīvu materiālu sagriešanai.


Asmeņa stiprinājums

Slīpētie sānveida zobi
Šāda veida zobi nodrošina salīdzinoši gludu zāģēšanu bez lielām atskabargām. Piemērots mīksta un cieta koka, plastmasas, alumīnija un krāsainā metāla zāģēšanai.


Slīpētie viļņveida zobi

Slīpētie viļņveida zobi
Šāda veida zobi nodrošina taisnu un smalku griezumu, līdz ar to tie ir ideāli piemēroti finiera, plastmasas, alumīnija, krāsaino metālu un viegltērauda zāģēšanai.


Figūrzāģa asmeņa smailzobi

Figūrzāģa asmeņa smailzobi
Smailzobiem gan malas, gan arī spice ir smalkāka un asāka, šo zobu priekšrocība ir tā, ka tie nodrošina smalku un gludu zāģējumu bez atskabargām, savukārt trūkums – zāģēšanas process būs ievērojami lēnāks. Papildus šiem zobiem ir zema nodilumizturība, tādēļ tie nav piemēroti blīvu materiālu griešanai.


Sānveida smailzobi

Sānveida smailzobi
Šāda veida zobi paredzēti gan griešanai pa taisnu līniju, gan arī dažādu liektu formu izgriešanai. Šie zobi nodrošinās ātru griešanu, ja materiāls nebūs pārāk blīvs, tomēr griezums būs raupjāks nekā konusveida smailzobiem.


Konusveida smailzobi

Konusveida smailzobi
Konusveida smailzobi ideāli piemēroti smalkai un precīzai plastmasas, koka un finiera zāģēšanai gan taisnā, gan arī liektā līnijā.


Reversa konusveida smailzobi

Reversa konusveida smailzobi
Šie zobi ir līdzīgi konusveida smailzobiem, taču zobi vērsti uz pretējo pusi (uz leju). Šis reverss nodrošina zobu ideālu piemērotību finiera, lamināta, mēbeļu plašu, u.c. materiālu zāģēšanai, proti, zobi novērš materiāla virsējās kārtas atlupšanu pa griezuma līniju.


TPI (zāģu zobu skaits)

TPI (zāģu zobu skaits)

izmantotā mērvienība, kas ir saistīta ar figūrzāģu asmeņiem ir TPI (teeth per inch). Tas norāda zobu skaitu uz vienu collu. Jo zobu skaits uz vienu collu ir mazāks, jo zāģēšanu būs iespējams veikt ātrāk, bet zāģējums būs raupjāks un neprecīzāks, savukārt ja zobu skaits uz vienu collu būs lielāks, zāģējums būs smalkāks un precīzāks, bet zāģēšanas veikšana būs lēnāka.
Atkarībā no materiāla veida zobu TPI mēdz iedalīt arī šādi:
6-20 TPI – koks un citi “vieglie” materiāli
14-36 TPI – metāls un citi blīvie materiāli
virs 36 TPI – stikls, flīzes, u.c.
Figūrzāģu asmeņu izejmateriāls
Izvēloties īsto asmeni konkrētu darbu veikšanai, nepieciešams pievērst uzmanību arī izejmateriālam, no kā šis asmens ir ražots. Proti, ļoti cietiem materiālu griešanai, kā, piemēram – keramika un tērauds, nepieciešams asmens, kurš izgatavots no izturīga izejmateriāla, piemēram, volframa-karbīda.Savukārt ierastāku materiālu griešanai, var izvēlēties asmeni no pieejamāka izejmateriāla, līdz ar to arī figūrzāģa asmens būs zemāka.

Citi raksti

big.M