Kā pareizi noslīpēt dēļu grīdu
Ieklājot jaunu dēļu grīdu vai atjaunojot veco, bez grīdas slīpēšanas neiztikt. Grīdas slīpēšana nav sarežģīts process, taču kā jau katrā darbiņā, tur ir savi pamatnoteikumi un knifi. Ja esat nobrieduši šo darbu paveikt pašu spēkiem, tad jums noteikti būs jāizlasa šis raksts.
Dēļu grīdas slīpēšanai nepieciešamie instrumenti
Ja esam ieklājuši jaunu dēļu grīdu, tad lai tā izskatītos skaista un gluda, nepieciešams to noslīpēt. Lai paveiktu šo darbu pašu rokām, mums būs vajadzīgi instrumenti ar kuriem šo darbiņu paveikt. Šim darbam paredzētie instrumenti ir specifiski un dārgi, tādēļ tos neatmaksājas pirkt pašiem, bet gan nomāt būvtehnikas nomas punktā.
Mums būs nepieciešami – Lentas slīpmašīna, Malu slīpmašīna, putekļu sūcējs un slīpmašīnām paredzētās slīplentas.
Aptuvenās nomas izmaksas 24h
Lentas slīpmašīna – 25 eiro Malu slīpmašīna – 12 eiro Putekļu sūcējs – 5-10 eiro Slīplentas – 5 eiro
Slīpējot 35 m2 jaunu dēļu grīdu, jārēķinās ar 2 dienaktīm ilgu instrumentu nomas laiku, jo pirms pēdējās kārtas slīpēšanas jāsacietē špaktelei ko ieklājam dēļu spraugās, pirms to slīpējam. Uz 35 m2 grīdas smilšpapīru patēriņš ~5gab lentas slīpmašīnai un ~4gab malu slīpmašīnai. Aptuvenās kopējās izmaksas īrējot tehniku uz 48 stundām + patērētais smilšpapīrs = 95 ls ( detalizētāka informācija par nomas tehniku un instrumentiem -www.cramo.lv)
Grīdas attīrīšana
Pirms sākam grīdas slīpēšanu, ieteicams grīdu attīrīt ar putekļu sūcēju, lai izvairītos no smiltīm un maziem akmentiņiem, kas slīpēšanas procesā, var saskrāpēt grīdu. Tāpat pārbaudiet lai visas naglas vai skrūves būtu iedzītas grīdā, citādi tās var saplēst slīplentu vai lentas slīpmašīnas ruļļa gumiju.
Grīdas slīpēšana (ar 40 izmēra smilšpapīru)
Jaunas dēļu grīdas slīpēšanu sākam ar 40 raupjuma smilšpapīru, bet ja dēļi jau ir ieklāti agrāk, vai tie ir nedaudz izliekušies, tad slīpēšanu ieteicams sākt ar 24 raupjuma smilšpapīru. Vecas un krāsotas dēļu grīdas slīpēšanu ieteicams sākt ar 16 raupjuma smilšpapīru.
Grīdas slīpēšanu sākam krusteniski pa telpu (šķērsām), slīpējot šādā veidā slīpējam, līdz panākam taisnu un līdzenu dēļu segumu. Šādi rīkojoties, visslabāk tiek izslīpēti visi pacēlumi, jo lentas slīpmašīnas riteņi kopē vienlaicīgi vairākus dēļus.
Kad slīpēšana šķērsām ir paveikta, tad ar tā paša raupjuma smilšpapīru, slīpējam grīdu pa dēļu šķiedrai. Šādi slīpējot, mēs nogludinām vēl atlikušos nelīdzenumus, ko neizdevās paveikt, slīpējot šķērsām.
Tehniskas problēmas
Kā jau ar visām lietām, ko izmanto vairāk par vienu cilvēku, atrodas daudz ekspertu, kas slīpmašīnu pieregulē savām vajadzībām. Šāda situācija arī piemeklēja mūs šoreiz, iepriekšējie nomnieki, domājams, slīpējot ļoti vecu dēļu grīdu bija pāregulējuši slīpēšanas dziļumu. Šādas dziļuma maiņas rezultātā, mūsu jaunajai dēļu grīdai tika iedzītas gropes, taču sazinoties ar Cramo nomas punktu, šīs tehniskās problēmas tika ātri novērstas un darbs tika turpināts. Derīgi atcerēties- neregulējiet instrumentu, kur to paredzēts regulēt tikai profesionāļiem.
Dēļu grīdas malu slīpēšana
Malu slīpēšanu veicam ar tāda paša graudu lieluma smilšpapīru, ar ko slīpējām grīdu, mūsu gadījumā tas bija 40 raupjuma smilšpapīrs. To paveicam ar mazo lentas slīpmašīnu, vai speciālu malām paredzētu slīpmašīnu.
Grīdas slīpēšana (ar 80 izmēra smilšpapīru)
Nākošo slīpēšanas kārtu veicam pa dēļu šķiedrai (dēļu virzienā), ar 80 raupjuma smilšpapīru.
Grīdas malu slīpēšana (ar 80 izmēra smilšpapīru)
Tāpat malu slīpēšanu veicam ar 80 raupjuma smilšpapīru.
Grīdas spraugu piešpaktelēšana
Grīdas šķirbu un plaisu špaktelēšanu veicam pēc slīpēšanas ar 80 raupjuma smilšpapīru, pirms sķirbās ieklājam špakteli, tās kārtīgi iztīram ar putekļu sūcēju. Šķirbas piepildām ar tam paredzētu špakteļmasu, vai sajaucam grīdas laku ar 80 raupjuma slīpēšanas putekļiem (1.att) un to ar špakteles lāpstiņas palīdzību iespiežam šķirbās (2.att). Lielākās spraugās vai plaisās, ievietojam skaliņus kurus nosmērējam ar kokam paredzētu līmi (3.att,4.att).
Malu slīpēšana (ar 80 izmēra smilšpapīru)
Malas slīpējam ar 80 raupjuma smilšpapīru, kad līmes un špakteles ir nožuvušas. Malu slīpēšanu veicam pēdējo reizi, tādēļ to daram ļoti rūpīgi. Stūros un ļoti grūti piekļūstamās vietās varam lietot leņķa slīpmašīnu, ar tai piestiprināmu slīpdisku.
Grīdas slīpēšana (ar 120 izmēra smilšpapīru)
Pienācis laiks pēdējās kārtas slīpēšanai, to slīpējam ar 120 raupjuma smilšpapīru. Slīpēšanu veicam pa dēļu šķiedras virzienu un paveicam to rūpīgi un kārtīgi, jo ar to slīpēšanas process būs paveikts.
Noderīgi padomi
– Slīpējot grīdu lietojiet gaismas prožektoru, it īpaši pie loga, jo saules stariem apspīdot grīdu, visas grambas un nelīdzenumi būs labi pamanāmi.
– Grīdas lentas slīpmašīna patērē daudz elektro enerģijas, tādēļ lai tā strādātu nepieciešams to pieslēgt pie vismaz16 amēru drošinātāja ligzdas.
– Pirms sākat slīpēt vecu dēļu grīdu kura ir pārklāta ar eļļas krāsu, ieteicams krāsu mēģināt noņemt ar celtniecības fēna palīdzību, jo tas samazinās smilšpapīra patēriņu.
– Nepārcentieties ar grīdas slīpēšanu un neveiciet to pārāk bieži, jo grīdas dēļa biezums nav neizmērojams un katrā slīpēšanas reizē tiek noņemti apm. 1 – 3 mm koksnes.
– Ja grīdas dēļi vietām čīkst, tad tos pie sijām vai cieta pamata var nostiprināt ar skrūvju palīdzību, bet caurumus aizstaisīt ar koka ripiņām.
Raksts tapis sadarbībā ar Cramo – būvtehnikas nomu.