Mājiņa bērnam

Ikkatram cilvēkam ir nepieciešama sava privātā dzīves telpa. Kurā viņš var nodarboties ar sev interesējošām lietām, padomāt vai arī vienkārši pabūt vienatnē.
Bērnu mājiņa ir lieliska rotaļlieta, kas ne tikai noderēs kā atsevišķa vieta, kur noslēpties no pieaugušajiem, bet arī veicinās bērna iztēli rotaļājoties vienatnē vai kopā ar draugiem.
Egita ir iesūtījusi savu risinājumu privātās telpas problēmas atrisināšanai savam 1g 8mēn vecajam bērnam.

Mājiņa bērnam

PIRMS uzsāc mājiņas celtniecību PADOMĀ – ja mājas karkass tiek izgatavots ārpus istabas, tad jāņem vērā, vai to būs iespējams pēc tam novietot tai paredzētajā vietā. Lai nesanāktu kā mums – karkasu izveidojām garāžā, un tikai pēc tam secinājām, ka nevarēsim dzīvoklī pa durvīm būvi dabūt iekšā un nāksies to izjaukt un dzīvoklī stellēt kopā atkal.
Mājiņas izveidei nepieciešams:
*) 2,5 cm X 2,5 cm un 2,5 cm X 1cm koka līstītes,
*) 3 cm platu un 50 cm garu metāla līstīti karkasam
*) audumu mājiņas sienām.
Kopā mājiņas izveide aizņēma aptuveni 10 stundas.
Mums mājiņas celtniecība neizmaksāja neko, jo visi materiāli pašiem bija pieejami mājās.

Materiālu sagatavošana
Sakarā ar to, ka mājiņa domāta mazam bērnam, tad materiālu sagatavošanai piegājām ar īpašu rūpību.
Pamatkarkasa veidošanai izmantojām 2,5 cm X2,5 cm līstītes, savukārt jumta segumam (sešas līstes, kas sedz jumtu un diviem saišķiem, kas satur jumtu kopā) – 2,5 X 1 cm līstītes.

Sagatavo detaļas

Lai mazajam ķiparam staigājot iekšā un ārā neķertos kājas, zem durvīm palikām metāla grīdlīsti.
Vispirms precīzi sazāģējām koka līstītes pa vajadzīgajiem izmēriem un pēc tam tās nopulējām ar smilšpapīru:

Sagatavo detaļas
Sagatavo detaļas
sazāģējām koka līstītes pa vajadzīgajiem izmēriem
sazāģējām koka līstītes pa vajadzīgajiem izmēriem
nopulējām ar smilšpapīru
nopulējām ar smilšpapīru
nopulējām ar smilšpapīru
nopulējām ar smilšpapīru

Diemžēl nevarējām atrast mums noderīgu informāciju, kā šādu mājiņu būvēt (cik lielu, utt.), cēlām to “uz savu galvu”. Iesakām Jums pirms celšanas uzzīmēt rasējumu, jo citādi mājiņas būvēšana var stipri aizkavēties. Papildus ieteicams vispirms saprast, kur šī mājiņa atradīsies, un tās lielumu plānot pēc pieejamās vietas.
Karkass sastāv no četrām sienām un jumta. Mājiņas kopējais augstums ir 140 cm (no zemes līdz jumta spicei), platums 80 cm, garums 100 cm. Pēc “Varu Pats” komandas lūguma, izgatavojām arī mājiņas rasējumu (skatīt Rasējums).  Atvainojamies par rasējuma kvalitāti, bet labāku nu nekādi nesanāca izgatavot, bet – galvenais, lai doma ir skaidra.
Rasējuma atšifrējums ir šāds:
1 – Jumts
2 – Gala sienas
3 – Sānu sienas
4 – Durvju slieksnis (metāla grīdlīste)

Rasējums

Karkasa montāža
Kad visi kokmateriāli bija apstrādāti, ķērāmies klāt pie karkasa montāžas. Visai konstrukcijai tika izmantotas divu garumu koka skrūves – 2 cm garas un 3 cm garas.
Karkasa montāža tika uzsākta izveidojot abas sānu sienas (skatīt rasējumā 3. punkts). Lai panāktu mājiņas maksimālu stabilitāti, abām sienām gala balstus ievirzījām sienas iekšpusē pa 2,5 cm (ievirzījumā tiks iestiprinātas gala sienas):

izveido abas sānu sienas
izveido abas sānu sienas
izveido abas sānu sienas
izveido abas sānu sienas
izveido abas sānu sienas

Sānu sienas vispirms izveidojām bez logu vietām, jo vēlējāmies gūt vizuālu iespaidu, cik lielus logus paredzēt. Pēc sānu sienu izveides, ķērāmies klāt gala sienām, stiprinot gala sienu sastāvdaļas uzreiz klāt pie sānu sienu konstrukcijas.

Gala sienas

Redzot kopskatu, nolēmām, ka nepieciešamas divas logu vietas, līdz ar to abas sānu sienas būs arī identiskas. Ne mirkli nevilcinoties, ķērāmies klāt logu vietu izveidei.

Gala sienas
Gala sienas
Gala sienas

Līdz ar logu iestrādes pabeigšanu iestājās beidzamais posms karkasa montāžā – mājiņas jumta konstruēšana. Jumtam tika izmantotas divu veidu līstes – 2,5cm X 2,5cm un 2,5cm X 1cm (jumta segumam un saišķiem).

Kā jau ierasts, jumts ir nedaudz pāri mājai – lai lietus var notecēt:

Jumta montāža
Jumta montāža

Auduma apdares izveide
Koka karkasa apdarei izmantojām dažādus auduma gabalus, vietām, lai padarītu mājiņu rotaļīgāku uzšuvām arī pāris aplikācijas. Ērtai piestiprināšanai koka konstrukcijai, apdarei tika piešūtas lentītes, kuras piesiet pie karkasa. Lai būtu skaidrs, cik daudz auduma un kādu izmēra gabali nepieciešami, izveidojām piegrieztņu rasējumu:

Auduma apdares izveide
Auduma apdares izveide
Auduma apdares izveide

Pēc auduma apdares izveides atliek to tikai uzvilkt mājiņai un tā ir pabeigta.
Brīdī, kad mājiņu pārvietojām no garāžas uz dzīvokli, nolēmām konstrukciju papildus nostiprināt, un visos koka karkasa stūros iestiprinājām 15cmX15cm trijstūrus, kurus pagatavojām no lamināta, kas palika pāri pēc virtuves remonta. Līdz ar to mājiņa ir ļoti stabila un droša mazajam ķiparam.
Varbūt kādam ir idejas par āra mājiņu bērnam dārzā?

Gatava mājiņa
Gatava mājiņa
Gatava mājiņa

Citi raksti

big.M