Pareiza grīdas lakošana

Lai iegūtu skaistu un mirdzošu koka grīdu, tā jāpārklāj ar laku. Mēs katrs vēlamies to paveikt pēc iespējas labāk un kvalitatīvāk, bet kā jau visiem darbiņiem, arī šeit ir savi knifi. Ir nepieciešams ievērot gaisa temperatūru, lakošanas virzienu, utt.  Šajā rakstā tas viss ir apskatīts, atliek vien izlasīt.

Grīdas sagatavošana
Pirms sākam lakot, nepieciešamas telpu kārtīgi attīrīt no putekļiem. To paveicam ar puteķļu sūcēja un mitras lupatiņas palīdzību, kārtīgi attīrām, sienas, grīdu un pārējās vietas kur uzkrājušies putekļi no grīdas slīpēšanas. Ja putekļus nenotīram, tad tie no sienām un citām vietām, nosēžas un pielīp pie lakas tai žūstot, veidojot grubuļainu grīdu.

Grīdas sagatavošana

Lai laka labi klātos
Telpas temperatūrai lakojot grīdu vēlams būt robežās 18-22 grādiem un gaisa relatīvajam mitrumam 50%.
– Telpai jābūt labai ventilācijai, taču turēt logus un durvis aizvērtus, lai telpā neveidotos caurvējš.
– Lakojamās grīdas temperatūrai vēlams būt robežās 16-25 grādiem un relatīvajam koksnes mitrumam 5 – 15%
– Nepieļaut tiešu saulestaru krišanu uz tiko uzklātas lakas līdz tā pilnība nav nožuvusi.
– Nodrošināt telpu ar labu apgaismojumu, lai pamanītu ar laku nenoklātus laukumus, it īpaši lakojot 2. un 3. kārtu, kad to būs īpaši grūti pamanīt.
– Pirms lakošanas, telpā ienesam laku un atstājam, lai tai būtu vienāda temperatūra ar telpu.
– Pirms lakošanas, laku kārtīgi samaisam un pagaidam līdz pazuduši gaisa burbulīši.
– Lakojot lietojiet respiratoru, jo dažas lakas ir ļoti kodīgas, kas kaitīgas ielpojot un traumē elpošanas ceļus.

Grīdas lakošana
Pirms sākam grīdas lakošanu, izlasiet izvēlētās lakas uzklāšanas instrukciju. Jo dažām lakām pirmo kārtu uzklāj, to atšķaidot ar 20% ūdens vai šķīdinātāja, savukārt citām nepieciešama grīdas iepriekšēja gruntēšana, lai laka labāk sasaistītos ar koksni.
Laku uzklājam ar rullīša, otas vai lāptiņas palīdzību. Rullīti izvēlamies ar mazāku spalvu un kvalitatīvu (vilnas vai mohēras), jo nekvalitatīva rullīša gadījumā, no tā atdalīsies plūksnas kas pielips pie nolakotās virsmas. Tāpat izvēlamies kvalitatīva ražojuma otu vai lāpstiņu.

Grīdas lakošana

Lakošanu sākam no telpas gala virzoties uz durvju pusi, lakojam grīdu tā, lai to varētu nolakot vienā reizē, neatstājot nenolakotus laukumus. Laku uz grīdas uzklājam pa dēļu šķiedrai (pa dēli), vienlaicīgi noklājot 3-6 dēļus lielu laukumu, sākot no viena gala līdz otram, pēc tam lakojot nākošo dēļu kārtu.
Pēc katras lakošanas kārtas, kad laka jau nožuvusi, veicam starpslīpēšanu. To paveicam ar roku, vai slīpēšanas palikņa palīdzību, lietojot 120-150 lielu raupjuma smilšpapīru, padarot virsmu nedaudz matētu. Šāda starpkārtu slīpēšana noņem pacelušās koksnes plūksnas un žūšanas laikā nosēdušos putekļus, kā arī veicina labāku lakas kārtu salipšanu. No slīpēšanas radušos putekļus notīram ar putekļu sūcēju un mitru lupatiņu.
Grīdu ar laku noklājam 3-5 kārtās, vadoties pēc grīdas noslogojuma. Laka nožūst 2-24 stundu laikā, taču galīgā lakas slāņa sacietēšana notiek apm. 1-2 nedēļu laikā, tādēļ šajā laikā grīdu nemazgājam, nenoslogojam ar mēbelēm un intensīvu staigāšanu.

Grīdas lakošana

Lakotas grīdas kopšana
Lai grīda ilgāk kalpotu, pa to nebūtu ieteicams staigāt ar āra apaviem un augstpapēžu kurpēm, tāpat mēbeļu kājām ieteicams pielīmēt filca palikņus.
Grīdu nemazgājam ar slapju bet mitru lupatu, vai izsūcam ar putekļu sūcēju. Mazgājam ar tīru ūdeni vai ar speciāliem koka grīdai predzētiem kopšanas līdzekļiem. Nelietojam stipru un sārmainu grīdas uzkopšanas līdzekli, jo tas grīdas laku padarīs nespīdīgu un matētu.
Ik gadu derīgi grīdu uzpulēt ar speciāliem grīdas kopšanas līdzekļiem, kas paildzinās grīdas kalpošanas laiku un atjaunos tās spīdumu.

Lakotas grīdas kopšana
big.M