Pusapaļas siltumnīcas būvniecība
Strauji tuvojas vasara, neatņemama vasaras sastāvdaļa ir tikko plūkta gurķa vai tomāta smarža.
Esi nolēmis šogad audzēt pats savus tomātus, gurķus, dilles, pētersīļus vai varbūt melones? Tad ir pēdējais brīdis, kad uzsākt savas siltumnīcas būvniecību.
Apēdot paša siltumnīcā izaudzētu tomātu vari būt drošs, ka tas būs ekoloģiski tīrs, jo pats taču būsi to iestādijis, kopis, aprūpējis un laistījis.
Lai siltumnīca kalpotu vairākus gadus, tā jābūvē uz pamatiem, jo pirmie kas sapūst un izjauc siltumnīcas konstrukciju ir uz zemes atrodošie kokmateriāli. Lai atvieglotu darbu un iztiktu bez paliekošiem pamatiem, tika sagādāti betona stabi. Betona stabi ar traktora palīdzību tika uzstādīti uz zemes, kur tika izveidots 7×6 metru liels pamats siltumnīcai.
Kad pamatu bloki uzstādīti, nepieciešams izveidot koka pamatni (pamata sijas), kurai izmantojām 100×50 mm lielas koka brusas. Šajās brusās ar ķēdes zāģi tiek izveidotas 50x50mm dziļas gropes. Šajās gropēs ievietosim PVC caurules, tādēļ pirms gropju veidošanas, visu septiņreiz nomēram. Kad gropes ir izgrieztas, koka brusu piestiprinām pie betona pamatnes (8, 9.attēls), to paveicam ar 8x120mm lielu dzenamo dībeļu palīdzību. Lai brusas ilgāk kalpotu un neuzņemtu mitrumu no betona blokiem, kā starpliku starp betonu un koka brusu, ieklājam jumta papi (ruberoīdu).
Tā kā siltumnīcas platums ir 6 metri, tad PVC caurulēm nepieciešama papildus balstīšana, mūsu gadījumā tika nolemts izveidot koka konstrukciju siltumnīcas vidusdaļā. Lai noteiktu rāmja nesošo statņu brusu augstumu, pieliekam pagaidu PVC cauruli, ar kuras palīdzību nosakam siltumnīcas vēlamo lielumu (11.attēls). Kad nepieciešamais augstums noteikts (2.45 metri), piezāģējam 100x100mm lielas brusas (statņus) izvēlētajā garumā, kuru augšdaļā izveidojam gropi (12, 13.attēls). Šajā gropē atradīsies 50×100 mm liels un 7 metrus garš koka dēlis (balsta sija), uz kura balstīsies PVC caurules. Kad gropes brusās izveidotas, pietiprinām stabus pie pamata sijām ar skrūvju palīdzību (14.attēls).
Lai statņi stāvētu taisni un neapgāztos, pieskrūvējam tām pagaidu atsaites (16.attēls). Kad statņi stingri nostiprināti, to gala gropēs montējam balsta sijas (17.attēls). Lai siltumnīca nesagāztos uz sāniem, tās četros stūros (sānu daļā) montējam paliekošus slīpus atgāžņus no 50x100mm lielām brusām (20.attēls).
Kad slīpie atgāžņi nostiprināti, nostiprinam statņus savstarpēji, izveidojot augšpusē rāmi (22.attēls). Lai siltumnīcas rāmis būtu izturīgāks un horizontāli novietoti 7 metrus garās balsta sijas neieliektos, nepieciešams izveidot atbalsta statņus arī siltumnīcas vidusdaļā. Par statņu pamatu izmantosim keramzīta blokus, tos stateniski ierokot zemē. Lai viegli un precīzi noteiktu rakšanas vietu, par svērteni varam izmantot mērlentu (23.attēls). Kad vieta noteikta, ierokam keramzīta blokus un nostiprinam statņus.
Lai nesošais siltumnīcas rāmis būtu pilnībā pabeigts, tam 45 grādu leņķī, piestiprinam paliekošas atgāžņus, kas siltumnīcai neļaus kustēties pretējā virzienā (26.attēls). Kad rāmis pabeigts, varam sākt montēt PVC melnās ūdens apgādes caurules. Mūsu izvēlētās caurules ir 50mm diametrā lielas un vienas caurules loka garums ir 9 metrus garš. Kad visas caurules saliktas, tās nostiprinam pie augšējās balsta sijas un apakšējās pamata sijas. Lai skrūvju galvas nesaplēstu siltumnīcas plēvi, izurbjam PVC caurulē nedaudz lielāku caurumumu kā skrūvju galvu (29.attēls) un to piekrūvējam pie koka rāmja un pamatnes (30.attēls).
Kad caurules samontētas, lai to loks būtu stingrāks un izturīgāks, pieskrūvējam sānu daļā pie caurulēm 50×50 lielu koka latu. Lai lata un caurules neustētos uz sāniem, latai piestiprinām atbalsta atgāžņus (34.attēls).
Lai izveidotu siltumnīcas durvis, nomēram durvju ailu un durvju rāmi veidojam par 2 cm šaurāku, tad pēc veiktajiem izmēriem piezāģējam 50×50 lielas koka latas 45 grādu leņķī (41.attēls). Kad esam piezāģējuši latas, tās saskrūvējam (42.attēls), izveidojot durvju rāmi. Rāmis ne vienmēr izdodas taisns, tādēļ ieliekam to durvju ailā, lai varētu precīzāk noteikt durvju rāmja leņķi un piezīmētu šķērskoku, kuru nozāģējam un ieskrūvējam durvju rāmī (44.attēls). Kad rāmis pabeigts atliek tikai pieskrūvēt eņģes, šādi izveidojam arī logu pretējā siltumnīcas sienas pusē.
Kad siltumnīcas karkass ir pabeigts, laiks to pārvilkt ar plēvi. Mūsu siltumnīcai plēve tika uzvilkta divās daļās, jo siltumnīcas garums ir 7 metri, bet plēve tika iegādāta 6 metrus gara. Taču ieteicams pusapaļās siltumnīcas apsegt ar viena gabala plēvi un tās ir nopērkamas pat 12 metru garumā. Plēvi piestiprinam pie pamata sijām un gala atgāžņiem ar līstu palīdzību (46.attēls). Siltumnīcas galus aizsedzam ar PVC caurspīdīgajām loksnēm, kuras nostiprinām pie koka karkasa ar metāla jumta skrūvēm (49.attēls).
Lai plēve būtu izturīgāka pret vēja brāzmām un tā būtu pilnībā pasargāta pret noraušanu, ierokam plēves galus zemē (51, 52.attēls). Ar to arī siltumnīcas būvniecības process ir pabeigts un rezultātā esam ieguvuši plašu un ilgi kalpojošu siltumnīcu, atliek tik vien kā sastādīt tomātus un rudenī tos apēst.