Dušas paliknis paša rokām
Ir nopērkami daudz un dažāda veida dušas palikņi, taču ja vannas istabai paredzētā telpa ir ierobežota un tur nepieciešams ielikt gan dušu, gan vannu, tad ne vienmēr ir pieejami pareizie izmēri, lai viss lieliski varētu tajā ietilpt. Kā izveidot dušas palikni pašam, varēsi uzzināt izlasot šo rakstu.
Iepriekš jau vannas istabā ticis veikts remonts, taču kādreiz tur bijusi tikai vanna, bet dzīvojot mūsu ikdienas steidzīgajā ritmā, reti kad izdodas netraucēti atgulties vannā, daudz ērtāka ikdienas lietošanai protams ir duša, tādēļ to arī ierīkosim.
Pirms sākam izveidot dušas palikni, ir jāizvelk ūdens aizvades traps (kanalizācija), atkarībā cik augsts būs trapa novietojums (1.att), tik arī augsta būs dušas palikņa grīda. Vairumā gadījumu, ja vannas istabā neviecam remontu sākot no nulles, kanalizācijas izvada augstums ir stipri ierobežots, tā arī ir mūsu gadījumā, tādēļ trapa augstums no grīdas sastāda 140mm (2.att).
Kad traps uzstādīts, no 75mm lieliem starpsienas profiliem (3.att) izveidojam palikņa sānu daļas, kas ir par 70mm augstākas par trapa augšējo daļu (4.att), kurus apšujam ar mitrumizturīgajām reģipša loksnēm (5.att).
Tā kā traps atrodas 140mm augstumā, tad grīdas pamatne jāveido par to nedaudz augstāk, taču būtu neprātīgi un lieki to visu pieliet ar betona masu, tādēļ 100mm no 140mm nosedzam ar grīdai paredzēto putopolistirolu (6.att).
Priekšdaļā kur atrodas traps veidosim padziļinājumu, tādēļ tur piestiprinam pagaidu profilu (7.att). Par betona masu izmantojam betona klona sauso maisījumu, kuru sajaucam ar ūdeni un piepildam dušas palikņa vidusdaļu (8.att), kuru izlīdzinam ar nelielu kritumu (35mm < 1m) uz trapa pusi (9.att). Pirms tālāk apstrādājam betonu, ļaujam tam sacietēt vismaz 2 dienaktis (10.att).
Kad betons sacietējis pārklājam to ar grunti, kas vēlāk uzlabos saķeri uzklājot hidroizolācijas masu (11.att). Dušas palikņa galā novietojam vannu, kurai pirms uzstādīšanas apakšdaļu pārklājām ar montāžas putām, kas uzlabo vannas siltumakumulējošās īpašības, vanna ilgāk saglabā siltumu, kas ļauj ilgāk tajā mērcēties (12.att).
Lai vizuāli vanna iekļautos, tās sānu malas pārklāsim ar reģipša loksnēm (vannas paneli), protams pirms tam izveidojot nelielu karkasu (13.att). Lai reģipsi un pārējo pasargātu no mitruma visu pārklājam 2-3 reizes ar kaučuka hiroizolācijas masu, kurai sacietējot tā veidos gumijai līdzīgu aizsargkārtu (14.att).
Ja zem vannas esošajā ūdens novades sistēmai (sifonam), būs jāveic remonts vai tas jānomaina, pie tā vajadzēs piekļūt, tādēļ sānu daļā montējam revīzijas lūkas (15.att).
Flīzes virsmu dušas paliknim izvēlamies ar reljefu, jo ūdens un krituma dēļ pamatne var būt ļoti slidena, savukārt flīžu līmi izvēlamies elastīgo vai super elastīgo, tā nodrošinās vislabāko saķeri ar flīzējamo virsmu.
Pirmās ieklājam flīzes palikņa vidū, tās ieklājam sākot no virsmas centra (16.att), pēc tam ieklājam pārējās sānos atrodošās flizes (17.att). Flīzējot vienmēr pārbaudiet lai flīzes būtu līmenī, jo neliela kļūme var novest pie ūdens krāšanās sānu malās.
Flīzes kas atrodas uz palikņa bortiņiem ieklājam nākošās (18.att), tās flīzējam ar nelielu slīpumu uz dušas palikņa vidusdaļu, taču lai flīžu stūri (savienojumi) neizskatītos bezgaumīgi, tās malas ieteicams piegriezt 45 grādu leņķī. Lai flīzes šādi varētu piegriezt izmantojam elektrisko flīžu griešanas mašīnu, kura ar ūdens un dimanta ripas palīdzību šo darbu viegli paveiks (19.att). Kad paneļa bortiņi noklāti, varam ieklāt flīzes uz pārējām dušas sienām (20.att).
Kad esam visu noklājuši ar flīzēm, flīžu sadurvietas aizpildām ar šuvju masu izmantojot gumijas lāpstiņu (23.att), kad šuvju masa nedaudz sacietējusi (pēc 20-60 min), to notīrām no flīzēm ar sūkļa palīdzību (24.att). Kad šuvju masa pilnībā sacietējusi, visos flīžu iekšējajos stūros iepildam silikona mastiku (25.att).
Derīgi zināt: Vietās kur flīžu šuves pakļautas ūdens draudiem izmantojam flīžu šuvju masu kas atgrūž ūdeni, tāpat izvēloties šuvju masu, der paintresēties vai masas krāsā ir pieejams arī šīs pašas firmas silikona mastika.
Lai revīzijas lūkas neizcetos uz kopējā fona, tās nopērkamas arī speciāli paredzētas vietās kur virsma tiks noklāta ar flīzēm, ar speciālu lūkas vākā izveidotu gropi flīzei. Flīzi pie šī vāka piestiprinam izmantojot montāžas līmi (26.att), kad līme sacietējusi vāku montējam tās karkasā (27.att).
Tā kā virsma kur atrodas revīzijas lūkas pakļautas ūdens šļakatām, tās sānu mlas nepieciešams piepildīt ar silikona mastiku, tādēļ gar lūkas malām šuvju platumā nolīmējam krāsotāja lentu (28.att), kas atvieglos mums silikona iepildi. Iepildot silikonu spraugā ar pirkstu to izlīdzinam vienmērīgu, lenta mūs pasargā no pārējās virsmas notraipīšanas, darbu pabeidzot lentu noplēšam un gala rezultātā esam ieguvuši gandrīz nemanāmu revīzijas lūku (29.att).
Vietā kur izveidots padziļinājums ūdens uztveršanai, ieberam oļus (30.att), tie padarīs kopējo skatu intresantāku un pie reizes kalpos kā filtrs, kas pasargās ūdens trapu no lielākajiem netīrumiem, neļaujot tam aizsērēt.
Beigās uzstādam dušas krānu ar pie sienas piestiprinātu dušas klausuli, vēlāk dušas palikņa sānu daļā tiks uzstādīta stikla siena, kas aizturēs ūdens šļakatas mazgājoties. Gala rezultātā esam ieguvuši labi saplānotu un gaumīgu vannas istabu, kurā pietiek telpas arī dvieļiem, kosmētikai un skapīšiem.
Lai flīzes kalpotu ilgi it īpaši vietās kur ir tieša un ilgstoša saskarsme ar ūdeni, ļoti rūpīgi pirms darba ir nepieciešams sagatavot flīzējamo virsmu (pamatni), mastikas, gruntis un stiklašiedras sieti būs mūsu labākie draugi šajā procesā – Lasīt ŠEIT