Āmuru apskats

Pieminot vārdu “celtniecības instruments”, cilvēkiem visbiežāk prātā nāk āmurs – instruments, kas vismaz vienā eksemplārā ir mājās ikvienam sevi cienošam vīrietim. Šim instrumentam ir tik daudz pielietojumi un veidi, ka pat pieredzējis celtnieks var apjukt to klāstā. Arī tā vēsture ir pietiekami gara un interesanta, jo pirmie āmuri radās jau akmens laikmetā. Šoreiz izlaidīsim visu par āmuriem, kurus lieto medicīnā un pārtikas rūpniecībā, un pievērsīsimies celtniecībai.

Āmuru apskats

Āmura uzbūve
Vairumā gadījumu āmurs sastāv no divām daļām – sitamās daļas jeb “galvas” un roktura.
Āmura galva parasti ir smagāka par pašu āmuru. To izgatavo no metālu sakausējuma un tā smaguma centrs atrodas roktura stiprinājuma rajonā.
Āmura rokturis tiek gatavots no dažādiem materiāliem, sākot no koka un metāla, beidzot ar stiklšķiedru. Katram no šiem instrumentiem ir savi pozitīvie un negatīvie aspekti – koka rokturis ir viegls, bet, nepareizi sagatavots, var būt neērts un labi neiegult plaukstā; metāla rokturis ir ērtāks un izturīgāks, bet arī salīdzinoši smagāks. Savukārt stiklšķiedras rokturis ir viegls, ērts un labi iegulst plaukstā, taču, ja gadīsies to nolauzt, tad salabot vairs neizdosies.

Āmura uzbūve

Āmuru veidi
Pasaulē tiek piedāvāti aptuveni 260 dažādu veidu āmuri, kuru izskats un pielietojums nedaudz atšķiras. Šoreiz apskatīsim populārākos un visbiežāk lietotos āmurus.

Universālais (spīļveida) āmurs          Aptuvenā cena: 6,05 Ls
Nenoliedzami, viens no vispopulārākajiem ir universālais āmurs. Tā galva sastāv no divām nozīmīgām daļām – priekšpusē atrodas apaļa sitamā daļa, savukārt  aizmugurē naglu izvilkšanai paredzētās spīles. Šāda veida āmuriem pārsvarā tiek iestrādāts kāts, kas izgatavots no izturīgas stiklašķiedras un pārklāts ar gumijas apvalku. Tas nodrošina ērtāku āmura lietošanu. Iegādājoties šādu āmuru nevajadzētu taupīt. Ar to raujot naglu, tā kāts tiek pakļauts lielai slodzei un lētāki āmuri šo slodzi bieži vien neiztur.

Universālais (spīļveida) āmurs

Veseris                                              Aptuvenā cena: 7,39 Ls
Veseris, sarunvalodā saukts par kuvaldu (atvasinājums no krievu valodas), galvenokārt  tiek izmantots demontāžas darbiem vai lielu priekšmetu iedzīšanai. Tā galva  parasti ir taisnstūra formā vai viens tā gals ir veidots ķīļveida formā. Galvas svars svārstās no 1,5 līdz pat 30 kilogramiem. Rokturis visbiežāk tiek gatavots no koka vai metāla, retāk no stiklšķiedras. Roktura garums svārstās no pārdesmit centimetriem līdz pat 1,5 metriem. Šis āmurs lieliski noder demontējot mūra sienu vai dzenot sētas mietus.

Veseris

Atslēdznieku āmurs                            Aptuvenā cena: 2,85 Ls
Vairumam iedzīvotāju vārds “āmurs” saistās tieši ar atslēdznieka āmura formas veidu. Tam ir paaugstinātas izturības metāla galva, kuras viena puse ir ķīļveda formā, kas paredzēta precīzu sitienu veikšanai. Šādi āmuri pārsvarā tiek aprīkoti ar koka kātu, ko vajadzības gadījumā iespējams nomainīt, ko nevaram paveikt āmuriem kas aprīkoti ar stiklašķiedras kātu.

Atslēdznieku āmurs

Mūrnieku āmurs                                  Aptuvenā cena: 4,80 Ls
Šī instrumenta galvenā iezīme ir plakanā un asā galvas mugurpuse un taisnā priekšpuse. Āmura galvas plakanā muguras daļa paredzēta ķieģeļu vai citu priekšmetu sadalīšanai vajadzīgajā lielumā, bet tā galvas priekšējā daļa kalpo lai palīdzētu mūrniekiem iesēdināt ķieģeli javas masā. Šādi āmuri pārsvarā aprīkoti ar metāla vai stiklašķiedras kātu. Āmurs ir lielisks palīgs tiem kas mūrē, vai tikai taisās to darīt.

Mūrnieku āmurs

Mēbeļgaldnieku āmurs                       Aptuvenā cena: 7,05 Ls
Arī mēbeļgaldniekiem ir savs āmurs, ar kura palīdzību veikt montāžas darbus. Tas ir ar īsu un šauru rokturi un galvas daļu koniskā formā. Ar šo āmuru tiek veikti precīzi un viegli sitieni, lai sastiprinātu kopā mēbeļu daļas vai piestiprinātu tapsējumu un tajā pašā laikā nedeformētu to virsmu.

Mēbeļgaldnieku āmurs

Galdnieka āmurs                                Aptuvenā cena: 2,27 Ls
Kā jau var noprast pēc tā nosaukuma, šo āmuru lielākoties izmanto galdnieki, jeb precīzāk, tas tiek izmantots darbos ar kokmateriāliem. Šo āmuru galva un kāts izgatavots no koka, lai nedeformētu galdnieka rokas instrumentus vai izgatavojamās koka detaļas.

galdnieka_amurs

Gumijas āmurs                                   Aptuvenā cena: 3,27 Ls
Gumijas āmurs ir ar gumijas galvu un parasti tas ir aprīkots ar koka rokturi. Gumijas āmurs paredzēts dažādu materiālu iestrādei ( flīžu, bloku, koku ,utt.), kur strādājot ar metāla āmuru var tikt sabojāts materiāls. Tāpat gumijas āmuru var lietot strādājot ar dažādiem veida instrumentiem ( kaltiem, skrūvgriežņiem, utt.), jo āmura gumijas galva nesabojā intsrumenta kātu.

Gumijas āmurs

Jumiķa āmurs                                      Aptuvenā cena: 6,14 Ls
Jumiķa āmurs ir ļoti specifisks, bet ļoti noderīgs instruments. Āmura galvas sitamā daļa ir magnetizēta un tajā ir iestrādāta speciāla bedrīte, kurā ievietot naglu varam to iedzīt nepieturot  to ar roku, tas ļauj strādāt ar vienu roku, kas nav mazsvarīgi strādājot uz jumta, uz sastatnēm vai kāpnēm.Āmura galvas pretējā pusē ir spīles, kas paredzētas naglu izvilkšanai, taču viena spīles puse ir pagarināta un tā domāta, lai pakāpjoties vai slīdot, būtu iespējas noturēties uz jumta.

Jumiķa āmurs

Mehāniķu āmurs                                   Aptuvenā cena: 5,35 Ls
Šī āmura vispamanāmākā atšķirība no „brāļiem” ir tā, ka viena galvas puse ir noapaļota, kas metāla loksnēs neatstāj nospiedumus, savukārt otra taisna. Šo instrumentu pārsvarā izmanto mašīnbūvē – detaļu ievietošanai nepieciešamajā vietā un virsbūves taisnošanas vai metāla  liekšanas darbiem. Āmura galva ir ļoti izturīga, jo tai jābūt cietākai par apstrādājamo materiālu.

Mehāniķu āmurs

Kurpnieku āmurs                                  Aptuvenā cena: 4,28 Ls
Arī kurpniekam ir savs āmurs. Mazs un viegls īpatnējas formas āmuriņš. Šis āmurs ir iecienīts ne tikai kurpnieku vidū – šāds āmurs ir varen noderīgs arī sīku detaļu sastiprināšanai un sīciņu nagliņu iedzīšanai.

Kurpnieku āmurs

Stiklinieku āmurs                                  Aptuvenā cena: 10,05 Ls
Vismazākais „brālis” droši vien ir stiklinieku āmurs, kura galvas priekšpuse ir apaļa, bet mugurpuse ir trijstūra formā, kas atvieglo naglu stiprināšanu trauslu virsmu tuvumā.

Stiklinieku āmurs

Alus cienītāju āmurs                             Aptuvenā cena: 5,15 Ls
Veidojot šo apskatu, tika atrasts vēl viens brālis, kas gan tiek nepelnīti aizmirsts. Āmurs – pudeļu attaisītājs, kura galvas mugurpusē atrodas alus pudeļu atvēršanas paredzēts elements.Ar šādu āmuru strādāt ir grūti, jo tas vienmēr atgādina ka pienācis laiks alus pudeles iztukšošanai.

Alus cienītāju āmurs

Citi raksti

big.M