Boileri (ūdens sildītāji), kādu izvēlēties ?

Lai būtu iespējams mājās patstāvīgi nodrošināt siltu ūdeni, nepieciešams kaut kādā veidā to uzsildīt. To var panākt dažādos veidos. Viens no populārākajiem veidiem ir pieslēdzot elektrisko apsildes boileri. Bet pirms to iegādājamies, nepieciešams zināt, kāda tilpuma un jaudas boileris būs pietiekošs. Šajā rakstā jūs varat iepazīties ar boileru veidiem, patērēto elektoenerģiju un dažām ūdens apsildes alternatīvām.

Boileri (ūdens sildītāji), kādu izvēlēties ?

Ir nopērkami trīs veidu elektriskie ūdens sildītāji – vertikālie, horizontālie un kombinētie.

Vertikālie un horizontālie atšķiras tikai novietojuma ziņā, taču kombinētie var tikt pieslēgti pie apkures sistēmas, tā ietaupt naudu. Apkurei strādājot, siltais ūdens cirkulēs caur boilerā atrodošo spirāli, tā uzsildod boilerī atrodošo ūdeni, ja apkures sistēma ir izslēgta vai nespēj uzsildīt ūdeni, tad to paveic elektriskais sildelements.

Boileru veidi
Vertikālais
Boileru veidi
Horizontālais
Boileru veidi
Kombinētais
Kāda tilpuma boileri izvēlēties?

Ir nopērkami dažāda tilpuma boileri, sākot no 5 litriem līdz pat lielajiem 300 litru ūdens boileriem. Izvēloties pārāk maza tilpuma boileri, mazgājoties karstais ūdens var beigties un būs jāgaida līdz tas atkal uzsils, taču izvēloties pārāk liela tilpuma sildītāju, Jūs nevajadzīgi iztērēsiet naudu un būs lielāks elektrības patēriņš. Boileri līdz 30 litru tilpumam domāti tikai trauku mazgāšanai, savukārt 300 litru boileri, lielām vai pat vairākām ģimenēm.

Boilera uzsilšanas ātrums

Tāpat kā noskaidrojām boilera tilpumu, jāzina, cik bieži lietosim karsto ūdeni un vai vienlaicīgi to darīs vairāki cilvēki. Katra tilpuma boilerim ir savs uzsilšanas laiks, tādēļ, ja mājā dzīvojošie cilvēki ir pieraduši iet mazgāties  katrs savā laikā (viens rītā, bet otrs vakarā), arī tad nav nepieciešams liela tilpuma boileris. Boileris pagūs ūdeni sasildīt līdz laikam, kad to vēlēsies lietot cits cilvēks.

Boilera elektroenerģijas patēriņa salīdzinājums

Boileru papildus ekstras

Termoregulators – lai panāktu ka boileris patērē mazāk elektroenerģijas, tam jāieregulē temperatūra, katram tā būs sava, atkarībā pēc lietošanas intesivitātes. To paviecam ar termoregulatoru, ir arī nopērkami boileri kuros ir iestrādāts displejs, kurš rāda esošo un ieregulēto temperatūru, uzsilšanas laiku un, protams, pulksteni.

Termoregulators

Nerūsējošā tērauda korpuss – standarta boilera korpusā ar laiku veidojas korozija, šāda iemesla dēļ ir nopērkami boileri no nerūsējošā tērauda, vai speciāla plastmasas, kas nerūsē. Šādiem boileriem ir ilgāks mūžs, taču arī to cena ir augstāka.

Nerūsējošā tērauda korpuss

Sildelements korpusā – pārsvarā visiem boileriem sildelements tiek ievietots ūdenī, savukārt citiem tas iestrādāts atsevišķā korpusā un nenotiek tā saskaršanās ar ūdeni. Protams, šādi ievietots sildelements neapkaļķojas, taču lēnāk tiek uzsildīts ūdens, kā arī tas nedaudz vairāk patērē elektrību.

Sildelements korpusā
Alternatīvas ūdens uzsildei.

Caurplūdes ūdens sildītājs – darbojas ūdenim plūstot caur spirāli, kura tiek sasildīta ar elektrības palīdzību. Tas ir maza izmēra, tādēļ tas neaizņem daudz vietas. Caurplūdes sildītāja priekšrocība, sa
līdzinot ar ūdens boileru, ir tā, ka tas patērē elektrību tikai tad kad tiek ņemts karstais ūdens, tā ietaupot elektroenerģu kad tas netiek lietots. Taču lai tas pilnībā apmierinātu mūsu vajadzības, tam nepieciešama liela jauda, no 3,5 – 15 kW un vairāk, tādēļ nepieciešams 380 voltu(trīsfāzu)pieslēgums .

Caurplūdes ūdens sildītājs

Gāzes ūdens sildītājs – šis sildītājs ūdeni uzsilda līdzīgi kā caurplūdes sildītājs, tikai ūdeni uzsilda ar gāzes palīdzību. Šāds ūdens uzsildīšanas veids ir lētāks par elektrību, taču tā uzstādīšana ir sarežģīta un samērā dārga. Lai to uzstādītu nepieciešams gāzes pievads, kā arī sadedzinātā gāze jāaizvada laukā, pa tam paredzētu ventilācijas skursteni, tāpat lai to uzstādītu, vajadzīga sertificētu meistaru palīdzība.

Gāzes ūdens sildītājs

Malkas/elektrības ūdens sildītājs – šāds ūdens boileris ir kurināms ar malku, taču to iespējams arī apsildīt ar elektrību. Parasti šāda boilera ūdens tilpums ir no 80 – 120 litriem, apkurinot to ar malku, tas sasilst 20 minūšu laikā, kamēr ar elektrību, tam būtu nepieciešams 2 stundas. Taču lai to uzstādītu nepieciešams skurstenis, kā arī tas novietojams uz grīdas, tādēļ aizņem vairāk vietas.

Malkas/elektrības ūdens sildītājs

Solārā ūdens apsildes sistēma – ūdens tiek sasidīts ar saules palīdzību, plūstot caur speciālām stikla trubiņām, savukārt šis sasilušais ūdens, sasilda lietošanai paredzēto ūdeni. Nenoliedzami, šī ūdens apsildes sistēma ir vislētākā ekspluatācijā, taču ziemas periodā tā jāpapildina ar kādu citu apsildes sistēmu. Kā arī tās iegāde un uzstādīšanas izmaksas būs salīdzinoši augstas.

Solārā ūdens apsildes sistēma

Citi raksti

big.M