Cirvji un to veidi

Cirvis ir darbarīks, kurš pazīstams cilvēkiem jau tūkstošiem gadu. Agrāk tas ticis izmantots kā kaujas ierocis (āva) un ceremoniāls simbols, savukārt pašlaik to lieto galvenokārt kokmateriālu apstrādei. Gan cirvju formas, gan arī pielietojums ir ļoti dažāds. Tas sastāv no roktura un ķīļveida formas „galvas”, kurai viena puse ir strupa (piets), bet otra smaila (asmens). Šajā rakstā apskatīsim pašus populārākos no cirvju veidiem.

Tūristu cirvis (skautu cirvis)                         Aptuvenā cena – 8 eiro
Tiek dēvēts arī par mazo cirvi savu izmēru dēļ – to var ievietot mugursomā, bet dažus iespējams pielikt pie jostas vai pakārt plecā. Tieši izmēra dēļ to ir iecienījuši tūristi un laivotāji. Cirvis ir ērts un viegls, tāpēc to var izmantot ne tikai dototies pārgājienā, bet arī celtniecībā.

turistu_cirvis

Universālais cirvis                                          Aptuvenā cena –  10 eiro
Cirvim ir vidēji biezs asmens tādēļ tas labi noder saimniecībā. Plašā pielietojuma dēļ, tāds atrodams gandrīz katrā mājā – ar to var veikt visus darbus, kas nepieciešams nelielā saimniecībā – gan sētai mietus noasināt, gan arī malku paskaldīt un gaļu vakariņām sadalīt.

universalais_cirvis

Malkas cirvis (atšķeļamais cirvis)              Aptuvenā cena – 14 eiro
Šim cirvim ir izteiktāka ķīļveida forma ar platāku pietu. Īpašie ķīļveida izvirzījumi cirvja smailes galā ir to padarījuši par ideālu instrumentu malkas skaldīšanai un rupju kokmateriālu sadalīšanai. Raitai darba veikšanai galvas smagumam jābūt vismaz 2 kilogrami, bet roktura garumam vismaz 70 centimetriem.

malkas_cirvis

Skaldāmais cirvis                                            Aptuvenā cena – 22 eiro
Skaldāmais cirvis ir vislielākais un “stiprākais” no saviem brāļiem. Tas izmantojams galvenokārt ļoti rupju un sīkstu kokmateriālu skaldīšanai. Šā cirvja galvas pretējā pusē ir izvirzījums, kas paredzēts ķīļu iedzīšanai.

skaldamais_cirvis

Malkas ķīlis                                                      Aptuvenā cena – 4 eiro
Malkas ķīļus agrāk izgatavoja no metāla, taču tagad tie pārsvarā pieejami no izturīgas plastmasas, lai atvieglotu malkas skaldīšanu, necilājot lieku smagumu.

kilis

Namdaru cirvis                                                Aptuvenā cena – 12 eiro
Cirvim ir garš un plāns asmens,  līdz ar to tas ir iecienīts būvnieku vidū. Lielākoties tiek izmantots sausu kokmateriālu apstrādei un būvdetaļu pielīdzināšanai. Plānais asmens nodrošina cirvja vieglumu, kas īpaši svarīgi strādājot ar to visas dienas garumā.

namdaru cirvis

Baļķu cirvis                                                    Aptuvenā cena – 25 eiro
Baļķu cirvja galva ir izteikti plata, asmens – smails un ass. Savas specifiskās galvas dēļ ideāli piemērots guļbūvniekiem būvkoku un būvkonstrukciju apstrādei. Ar šādu cirvi iespējams labi apstrādāt baļķu sānu daļas, tā iegūstot senatnīgu pieskaņu, kas īpaši noderīgi guļbūvju meistariem.

balku cirvis

Gropju cirvis                                                   Aptuvenā cena – 22 eiro
Groju cirvis paredzēts guļbūvju māju celtniekiem, baļķu savienojuma (kaķējuma) izveidei. Cirvja gals ir ieapaļs, kas atvieglo koksnes gropes veidošanu un izņemšanu.

Ugunsdzēsēju cirvis                                   Aptuvenā cena – 15 eiro
Ugunsdzēsēju cirvis paredzēts lai atbrīvotu ceļu ugunsnelaimē nokļuvušiem cilvēkiem. Cirvja galvas pieta daļā ir īpatnējs pīķis, kas palielina tā efektivitāti.

ugunszdeseju cirvis

Metamais cirvis                                          Aptuvenā cena – 30 eiro
Lai gan sākotnēji metamais cirvis bija paredzēts meža darbiem, pašlaik arvien biežāk to izmanto cirvja mešanas sacensībās. Tā kā cirvji nav īpaši pieprasīti, lielākoties tie tiek kalti “ar rokām”

metamais cirvis

Kaujas cirvis (Āva)                                    Aptuvenā cena – ?
Mūsdienās, ja vēlētos šādu cirvi iegādāties, Tev nāktos diezgan papūlēties – jo parastā būvinstrumentu veikalā tādu nenopirksi. Kā jau vēsta cirvja nosaukums, tas paredzēts kaujām, un tā kā mūsdienās visi kaujās izmanto nedaudz modernākus ieročus, šādi cirvji tika izmantoti viduslaikos un bija ideāli piemēroti tuvcīņās.

kaujas cirvis

Malkas skaldīšanas mašīna                      Aptuvenā cena – 180 eiro
Malkas skaldīšanas mašīna lieliski palīdz sagatavot malku ziemai, nenopūloties to cērtot ar rokas cirvi, sviedrainu muguru. Skaldīšanas mašīnas vienā galā atrodas ķīlis, bet no otrā pusē motors kas ar plāksnes palīdzību dzen malkas kluci  ķīļa virzienā, tādā veidā to pārdalot.

malkas skalditajs

Citi raksti

big.M