Fleksis (leņķa slīpmašīna), kādu izvēlēties?

Tirdzniecības vietās ir pieejamas visdažādākās slīpmašīnas, kas paredzētas dažādiem mērķiem. Nenoliedzami visplašāk lietotā ir leņķa slīpmašīna jeb, tautā sauktais, fleksis. Šis instruments visplašāk lietotā instrumenta titulu nav ieguvis nejaušības pēc – ar atbilstošu disku iespējams griezt un slīpēt daudz un dažādus materiālus, ieskaitot metālu un akmeni.

Fleksis (leņķa slīpmašīna)
Fleksis,leņķa slīpmašīna

Leņķa slīpmašīnas diski
Lielākoties izdala divus leņķa slīpmašīnas disku veidus – diski no rūdīta, abrazīva materiāla un dimanta diski.
 
Abrazīvais disks
Šāds disks ir vislabākā izvēle metāla griešanai un apstrādei. Kā lielāko diska priekšrocību, var pieminēt tā cenu, savukārt lielākais trūkums ir salīdzinoši zemā nodilumizturība. Plānākie diski paredzēti metāla sagriešanai, izmantojot minimālu flekša jaudu, savukārt biezākie diski, materiāla slīpēšanai.

Dimanta disks
Disks ir ideāli piemērots akmens, keramikas un betona apstrādei. Ar to ir iespējams veikt precīzus griezumus. Dimanta diskam ir paaugstināta nodilumizturība, tikai jāatceras, ka dimanta disks nav paredzēts metāla apstrādei. Kā lielākais trūkums ir salīdzinoši augstā diska cena.

Dimanta disks
Dimanta disks

Disku izmēri
Katram instrumentam paredzēti sava lieluma diski. Standarta disku diametra izmēri:
115mm (4,5 collas)
125mm- (5 collas)
150mm- (6 collas)
180mm- (7 collas)
230mm – (9 collas)
Ieteicams instrumentam izmantot tādus diskus kādi tam ir paredzēti, jo atkarībā no instrumentam paredzētā diska lieluma, mainās arī tā apgriezienu skaits minūtē (rpm). Piemēram, instrumentam kam paredzēts izmantot 115mm diametra disku, apgriezienu skaits minūtē ir 10 000 rpm, bet instrumentam ar 230mm diska diametru tikai 6500 rpm.

Šādai rpm atšķirībai ir garš un plašs skaidrojums, bet vienkāršā valodā – ideālai materiāla griešanai nepieciešamais noteikts griešanas ātrums (metri sekundē jeb m/s). Lielāka diametra disks šo griešanas ātrumu (m/s) sasniedz ar mazāku rpm, savukārt mazāka diametra diskam rpm vajadzīgs lielāks. Ja griešanās ātrums (m/s) būs pārāk mazs, tad materiāla griešana būs sarežģītāka vai neiespējama. Savukārt, ja griešanās ātrums būs par lielu, disks slodzi var neizturēt un tikt sabojāts, kā arī materiāls griešanas laikā var tikt bojāts (dedzināts).
Visi nepieciešamie dati ir rakstīti uz katra diska, tādā veidā veikalā  pats vari izpētīt, kāda ripa Tavam instrumentam ir nepieciešama. Konkrētajā attēlā (sk. attēlu “Disks”) iespējams iepazīties ar standarta informāciju, kas ir uz katra leņķa slīpmašīnas diska:

Disku izmēri
Disks

1 – Materiāls, kam disks ir paredzēts
2 – Diska izmēri
3 – maksimālais leņķa slīpmašīnas apgriezienu skaits minūtē (rpm)
4 – Ieteicamais diska griešanas ātrums (m/s)
5 – Nepieciešamais drošības aprīkojums.
Jauda
Leņķa slīpmašīnu jaudu mēra vatos (W). Jo lielāka jauda, jo spēcīgāks instruments. Flekša aptuveno jaudu ir iespējams noteikt arī pēc tā lieluma – jo izmēros lielāks instruments, jo tā jauda būs arī lielāka. Leņķa slīpmašīnas jaudas svārstās no 500 W līdz 2500 W.

Ar vai bez vada?
Ir nopērkami divu veidu flekši – elektriskie vai akumulatora, abi ir labi, jo katram ir savas priekšrocības. Bez akumulatora (ar vadu) lenķa slīpmašīna ir pareizā izvēle, ja nepieciešams strādāt ilglaicīgi proti, bez garākām vai īsākām pauzēm (nevienam nav noslēpums ka akumulatori ir jālādē). Ja nepieciešams instrumentu lietot grūti pieejamās vietās vai arī bieži jāmaina darba vieta, tad labākais variants būtu lenķa slīpmašīna ar akumulatoru. Der atcerēties, ka instrumenti ar akumulatoru būs smagāki. Kā trešā pieejamā alternatīva ir slīpmašīna ar degvielas dzinēju, bet šāda instrumenta trūkums ir tas, ka fleksi iespējams lietot tikai ārpus telpām.

Ar vai bez vada?
Ar vadu vai bez?

Lenķa slīpmašīnas aprīkojums
 
Papildrokturis (standartaprīkojumā)
Lenķa slīpmašīnas papildrokturis pieejams ikvienai leņķa slīpmašīnai. Ir vērts pievērst uzmanību divām lietām:
Roktura ergonomija – Labs rokturis ir aprīkots ar pretslīdēšanas gumijām, kas palīdz instrumentu labāk noturēt.
Roktura atrašanās vieta – Visvienkāršākajām slīpmašīnām rokturim paredzēta tikai viena stiprināšanas vieta – sānā, savukārt labākām slīpmašīnām, abos sānos un augšpusē.

Papildrokturis (standartaprīkojumā)
Papildrokturis

Rotējošs aizmugurējais rokturis
Nereti, lietojot fleksi grūti aizsniedzamās vietās, rodas problēma, ka instrumentu nav iespējams turēt pietiekami ērti. Šādā situācijā neatsverama īpašība būtu aizmugurējā roktura rotācija. Parasti instrumentam šo rokturi iespējams nostiprināt trīs dažādās pozīcijās.

Rotējošs aizmugurējais rokturis
Rotējošs aizmugurējais rokturis

Vibrāciju absorbējoša gumija
Šī ir vēl viena papildus ekstra. Ar speciālu gumijas uzmavu instrumenta korpuss ir sadalīts divās daļās, kas nodrošina tā ērtāku turēšanu rokā.

Vibrāciju absorbējoša gumija
Vibrāciju absorbējoša gumija.

Papildus drošības sistēmas
Drošības sajūgs – tas paredzēts diska iesprūšanas gadījumā apstrādes laikā, samazinot vai atvienojot motora jaudu slīpdiskam, tā panākot ka slīpmašīna netiek izrauta no rokām.
Atsitiena funkcija – fleksim nokrītot uz grīdas vai ripai atsitoties pret materiālu, slīpmašīna automātiski izslēdzas.
Aizsardzība pret atkārtotu ieslēgšanos – pazūdot strāvai vai ieslēdzot pie strāvas vēl nepievienotu slīpmašīnu, atjaunojoties elektro padevei, slīpmašīna pati neieslēgsies.
Vienmērīgs starts – šī funkcija nodrošina, lai ieslēdzot slīpmašīnu tā pamazām uzņemtu apgriezienus.

Papildus drošības sistēmas
Slīpmašīna

Atcerieties strādājot ar elektriskām ierīcēm, ievērojiet maksimālu drošību un neizmantojiet tām neparedzētus papildinājumus.

Ātruma regulators
Dažiem instrumenta modeļiem ir pieejams arī ātruma regulators, lai padarītu slīpmašīnu universālāku un to būtu iespējams izmantot ne tikai griešanai, bet arī dažādu materiālu pulēšanai.

Papildus drošības sistēmas
Ātruma regulators

Rokturī iestrādāta atslēga
Brīžos, kad jānomaina instrumenta disks, rodas problēma – atslēga, ar kuru tas būtu darāms, ir kaut kur noklīdusi. Tad nu tiek ņemti talkā dažādi isntrumenti, kas šādam mērķim nav paredzēti. Ar katru reizi, kad tiek izmantoti “palīginstrumenti” diska nomaiņa kļūst arvien problemātiskāka. Daži ražotāji ir atraduši risinājumu šai problēmai – atslēgai paredzot speciālu vietu slīpmašīnas rokturī.

Rokturī iestrādāta atslēga
Rokturī iestrādāta atslēga

Ātruma stabizilators
Ātruma stabilizēšanas sistēma nodrošina, lai slīpmašīna darbotos ar vienādu apgriezienu skaitu, neatkarīgi no tās slodzes. Šī sistēma lieliski noder kad veicam smagus griešanas vai slīpēšanas darbus, jo slīpmašīnas kas nav aprīkotas ar šo papildinājumu, pie lielākas slodzes strauji zaudē apgriezienu skaitu.

Ātruma stabizilators

Vetntilācijas atveres
Strādājot ar slīpmašīnu, motoram nepieciešams dzesēties, tādēļ ir motora dzesēšanas atveres, taču pa šīm atverēm iekļūst puteķļi kas negatīvi iedarbojas uz slīpmašīnas elektromotoru. Labākajām slīpmašīnām šīs ventilācijas atveres ir izveidotas ar labirinta principu, kas nepieļauj puteķlu nonākšanu korpusā, tā paildzinot slīpmašīnas mūžu.

Vetntilācijas atveres
Ventilācijas atveres

Leņķa slīpmašīnai ir tika daudz disku veidu un statīvi kuri fleksim piešķir pavisam citu garšu, par to ko tava leņķa slīpmašīna patiešām spēj, uzzināsi – ŠEIT

Fleksis (leņķa slīpmašīna)
Fleksis,leņķa slīpmašīna

Citi raksti

big.M