Ģipškartona (reģipša) veidi un to pielietojums

reģipsis, ģipškartons, rīgas reģipsis, knauf ģipškartons, nogips ģipškartons, reģipsis cena

Reti kurā mājā nebūs atrodams šis materiāls, jā populārākais būvmateriāls ir ģipškartons vai tautā dēvētais reģipsis. To izmantojam griestu, sienu apšūšanai, veidojam no tā starpsienas un ieklājam to pat uz grīdas un ārsienās.
Ģipškartona loksnes – vidū saspiests ģipsis kas no ārpuses apšūts ar presētu papīru, ērti griežams, montējams un apstrādājams, taču ne visas loknes ir vienādas un to pielietojums ir pat ļoti plašs…

ģipskartona montāža, ģipškartona piegriešana, reģipša nogriešana, reģipša montāža
ģipskartona montāža, ģipškartona piegriešana, reģipša nogriešana, reģipša montāža
ģipškartona skruvesana, regipsa skruvesana, regipsa montaza, gipskartona montaza

Standarta ģipškartona loksnes

Standarta ģipškartona plāksne ir paredzēta iekšdarbiem (sausām telpām), plāksnes izmantojamas griestu, sienu un starpsienu apdarei divās kārtās. Standarta ģipškartona plāknes ir vispopulārākas pateicoties to zemajai cenai, taču iegādājoties plāknes laika posmā kad arā valda pastiprināti mitrs gaiss (rudens, pavasaris), ieteicamāk būtu tās pirkt no veikala vai bāzes kur plāksnes tiek uzglabātas iekštelpās. Tā kā plāksnes ir paredzētas tikai sausām telpām, tad tām atrodoties pastiprināti mitros apstākļos tās uzsūc mitrumu, kā rezultātā mitra plāksne ir vieglāk salaužama pārvietojot, kā arī ir krietni apgrūtināta tās montāža (griešana, skrūvēšana).
Lokšņu ražotāji – Gyproc gn 13, Knauf white, Norgips standart

gipskartona montaza pie griestiem, gipskartona montaza, regipsa skruvesana

Zaļās jeb mitrumizturīgās ģipškartona loksnes

Mitrumizturīgā ģipškartona plāksne, vai vienkārši dēvētais zaļais reģipsis paredzēts telpās ar paugstinātu mitrumu, tādās kā vituve vai vannas istaba. Atšķirībā no standarta ģipškartona šīm plāksnēm ģipsī ir iestrādāta stiklašķiedra un tā arējais kartons ir impregnēts, kas padara šo plākni mitrumizturīgu neļaujot veidoties pelējuma sēnītei, taču derīgi būtu atcerēties kad plākne ir nevis ūdens izturīga bet tikai mitrumizturīga, kas vairāk gan attiecas uz plāksnes arējo daļu, tadēļ uzstādot plāknes telpās kur mitrums ir paaugstināts (vannas istabas, baseinu un pirts telpas) tās apstrādei arī izmantot atbilstošus materiālus.
Tā kā plāknes cena ir tikai 1/4 dārgāka par standarta ģipškartona plāknēm, tad bieži šīs plāknes tiek izmantotas arī pārējo telpu apdarei, šādā veidā nedaudz nodrošinoties no tā kad neparedzēta mitruma gadījumā iekštelpās sienu apdare var tikt sabojāta, piemēram laikā kad māja netiek apkurināta vai telpas ir apludinātas.
Lokšņu ražotāji – Gyproc gkbi, Knauf green, Norgips mitrumizturīgā plāksne

zalais reģipsis, mitrumizturigais giskarotns, cena zalajam regpsism, reģipsis

Sarkanās jeb ugunsizturīgās ģipškartona loksnes

Sarkanās reģipša plāksnes paredzētas sienu un griestu apšūšanai telpās kas pakļautas uguns riskiem, tādās kā apkures telpas, pirtis, darba telpas un vietās ap kamīniem. Izraisoties pastiprinātai ugunij šīs loknes neļaus tās izplatību parējā ēkas daļā, jo loknes ģipša masā ir iestrādātas saistvielas un piedevas kas vienlaicīgi gan slāpē uguni, gan neļauj sabrukt ģipša pamatnei, šādā veidā aizturot uguns tālāku izplatību ēkas konstrukcijās.
Lai drošs paliek drošāks un mierīgs prāts, loksnes apkures telpās ieteicamāk būtu ieklāt divās kārtās, tā lai otrā kārta nosegtu pirmās kārtās lokšņu sadurvietas, tāpat stūra savienojumus ieteicams aizpildīt ar ugunsdrošu pildmasu.
Lokšņu ražotāji – Gyproc fire line, Knauf red, Norgips f

Grīdas ģipškartona loksnes

Grīdas reģipša plāksnes ģipša masā ir iestrādāts stikla šķiedras armējums (matiņi) pateicoties armējumam plāksne ir īpaši izturīga. Plāksnes paredzētas ieklāt uz vecās grīdas pamatnes, koka karkasa vai veidot no tām  peldošās grīdas konstrukcijas, veidojot jebkuru konstrukciju ieteicamāk būtu tomēr plāksnes ieklāt divās kārtās (pamīši), savstarpēji kārtas saistot ar koka līmi un skrūvēm, šādi panākot vienlaidu izturīgu grīdas pamatni.
Grīdas reģipša plus ir lokšņu lieliskās skaņu izolējošās īpašības, kas ļoti noder veidojot ēkas otrā stāva grīdas pamatni, tāpat reģipša plāksnes lieliski noderēs  ja uz koka grīdas pamatnes grasāmies ieklāt materiālus kurus nepieciešams pielīmēt pie grīdas pamatnes (flīzes, parkets).
Lokšņu ražotāji – Gyproc gl 15, Knauf brown, Norgips floor

gridas regipsis, brown knauf regipsis, gipskartons grīdām, gridas regipsis ar termo izolaciju

Locītu formu ģipškartona loksne

Šīs reģipša loksnes  paredzētas lai veidotu dažādas sarežģītības liektās konstrukcijas (arkas, kolonas, sarežģītas griestu formas), loksne ir 2 reizes plānāka par standarta loksni un ģipša masā tā izturībai ir iestrādāti stiklašķiedras matiņi, tādēļ arī tā 2 reizes vieglāk padosies ieklāt vietās kur standarta loksne pārlūztu.
Lokšņu ražotāji – Gyproc gse 6, Knauf formplatte,

locītu formu reģipsis, locīt reģipsi, ģipškartons formplatte, lokans reģipsis, arkas reģipsis

Īpaši izturīgas ģipškartona loksnes

Šī loksne paredzēta vietās kuras ir īpaši noslogotas, loksne ir izturīgāka pret triecieniem, mitrumizturīga un ugunsdroša, loksne paredzēta tādās vietās kā gaiteņi, sienas kurās tiek iekārtas mēbeles, durvju ailēs vai konstrukcijas kas pēcāk tiks izmantotas kā nesošas (no ģipškartona veidoti plaukti).
Loksnes kartona virskārta ir izturīgāka kā citām reģipša loknēm, kas ir arī šīs loksnes lielākais plus, jo pēc apstrādes loksnes virskārta ir grūtak sabojājama, kas nav mazsvarīgi noslogotos gaiteņos, jo reti kurš no mums nav apskādējis gaiteņa sienu piemēram pārnesot mēbeles. Pateicoties cietajam loksnes slānim pie tās montāžas mums būs nepieciešamas arī nedaudz izturīgākas montāžas skrūves.
Lokšņu ražotāji –  Gyproc pro duraline, Knauf Blue GKFI, Norgips Hard

Skaņu izolējošas ģipškartona loksnes

Šī reģipša loksne ar īpaši blīvu ģipša slāni paredzēta skaņas izolācijas uzlabošanai telpās, reģipša loksnes pašas par sevi jau ir salīdzinoši efektīvs skaņas izolators, taču šīs loksnes pēc ražotāju datiem nodrošinās labāku rezultātu.
Lokšņu pielietojums būtu ēkas starpstāvu konstrukcijās, kā arī publiska tipa ēkās, neraugoties uz to kad šī plāksne varbūt arī nodrošinās mazliet efektīvāku skaņas izolāciju telpā, taču lielāku uzmanību ieteiktu pievērst reģipsim paredzētā karkasa montāžas procesā, visās sasaistēs ar nesošajām konstrukcijām izmantojot amortizācijas lentas kā arī karkasu aizpildot ar siltumizolācijas materiālu, jo kā mums zināms skaņa vislabāk vadās tieši caur konstrukciju.
Lokšņu ražotāji – Gyproc pro aku, Knauf piano

Skanas izolacijas materiāli, zēns ar tauri, kliegt, puika kliedz skarunī, skanas izolacijas giskartons

Pretvēja ģipškartona loksnes

Šī pretvēja reģipša loksne paredzēta izmantošanai ēkas ārpusē virs siltumizolācijas materiāla zem ventilējamās fasādes daļas, loksnes kartona pārklājums ir ūdeni atgrūdošs, pie šī reģipša montāžas izmantojama speciāla lenta kuru izmantojam lokšņu sadurvietu nosegšanai.
Šis materiāls atšķirībā no parastajām pretvēja plāksnēm ir pateicīgs stingrās pamatnes un loksnes ērtās piegriešanas dēļ, taču mazliet tomēr nepierasti ir reģipša loksnes montāža ēkas ārējā daļā, kaut arī tas pēcāk atradīsies zem ēkas fasādes daļas.
Lokšņu ražotāji – Gyproc gts 9, Knauf kts, Norgips pretvēja plāksnes

pretveja regispis, air gipskartons, pretveja gipskartona plaksne, ara regipsis
plākšņu montāža, reģipša montāžā, regipša instrumenti, reģipša pacelšanas kāja, instrumenti ģipškartonam, reģipša nazis, reģipša montāža, atbalsta stienis, pārnest reģipsi

Citi raksti

big.M