Hidrofora (spiedkatla ) darbības princips

Gandrīz ikviens ir dzirdējis, ka ir tāds spiedkatls. Daudzi cilvēki zin, kā tas izskatās un daži pat zin, kam tas paredzēts. Bet kā tas īsti darbojas? Kā pareizi ieregulēt gaisa spiedienu tajā? Šajā rakstā būs viss, kas būtu jāzin par spiedkatliem, to darbības principu un veidiem, kā arī par pareizu gaisa spiediena ieregulēšanu spiedkatlā.

Hidrofora (spiedkatla ) darbības princips

Spiedkatla darbības princips
Spiedkatls ir metāla tvertne, kuras iekšienē atrodas gumijas balons. Gumijas balonā atrodas ūdens, bet tai apkārt gaiss. Ūdens sūknis padod ūdeni , to iepilda arī spiedkatlā atrodošajā gumijas balonā, līdz sūknim sasniedzot iestādīto spiedienu, tas izslēdzas. Atjaunojot ūdens padevi (atgriežot ūdens krānu),spiedkatlā atrodošais gaiss izspiež ūdeni no gumijas balona. Ūdens spiedienam sistēmā izsīkstot ieslēdzas sūknis, kurš padod ūdeni, reizē papildinot spiedkatlu. Spiedkatls nodrošina, lai ūdens padeves sistēmā būtu vienmērīgs spiediens un samazinātu sūkņa ieslēgšanās reižu skaitu. Tādējādi spiedkatls nodrošina sūkņa ilgāku kalpošanas laiku.

Spiedkatla darbības princips

Spiedkatla spiediena regulēšana
Iegādājoties spiedkatlu, tajā ir iepildīts gaiss ar spiedienu 1,5-1,8atm. Ja spiedkatlā spiediena nav, vai tas ir krities, to papildinām ar auto pumpja palīdzību. Gaisa spiediens spiedkatlā nedrīkst būt lielāks par spiedienu pie kāda ieslēdzas sūknis. Piemēram-(sūknis ieslēdzas pie 22atm, tad spiedkatlā vēlamajam gaisa spiedienam jābūt 2,0atm). Ja spiediens spiedkatlā ir pārāk mazs, tad ūdens balons tiek pārlieku izstaipīts, kas samazina tā kalpošanas laiku. Ja spiedkatlā spiediens ir par lielu, tad spiedkatls izmantos tikai daļu sava tilpuma, kas veicinās biežāku sūkņa ieslēgšanos.Derīgi ik pusgadu pārbaudīt spiedienu spiedkatlā,vajadzības gadījumā to papildinot.

Spiedkatla spiediena regulēšana

Kā izvēlēties spiedkatla tilpumu?
Ūdens sūknis, kas aprīkots ar 25 litru lielu spiedkatlu, spēj pilnvērtīgi nodrošināt ūdens apgādi ēkā, kur atrodas  1-5 ūdens ņemšanas vietas (piem. 2 izlietnes, 2 tualetes, duša). Ja ēkā atrodas vairāk par piecām ūdens ņemšanas vietām , vai notiek intensīva ūdens lietošana, tad jāizvēlas lielākas ietilpības spiedkatls. Palielinot spiedkatla tilpumu, tam jāpiemēro lielākas ražības sūknis. Ir pieejami spiedkatli no 25 litru tilpuma līdz 200 litriem un vairāk.

Kā izvēlēties spiedkatla tilpumu?

Spiedkatlu veidi
Lai taupītu vietu, spiedkatli ir pieejami gan horizontāli, gan vertikāli novietojami. Horizontāli vai vertikāli novietojami. Horizontāli vai vertikāli novietojami spiedkatlu atšķirības ir tikai spiedkatlu balstīšanās vietās (kājās). Darbības princips spiedkatlam no novietojuma nemainās, vajadzības gadījumā spiedkatlu varam novietot pretējā virzienā,bet tikai to nostiprinot. Tāpat ir nopērkami spiedkatli no nerūsējošā materiāla-plastmasas vai nerūsējošā tērauda.Nelietojiet ūdensapgades sistēmā, apkures sistēmai paredzētos  izplešanās traukus,kaut to izskats var būt līdzīgs,tie nav paredzēti šādam mērķim.

Spiedkatlu veidi
big.M