Ieslēgt lampu no divām vietām (pārslēdža shēma)

pārslēdža savienošana, krustslēdža pieslēgšana, kontakta pievienošana, pieslēgt elektrības slēdzi

Ērti un vienkārši ejot cauri istabai vai gaitenim vienā galā apgaismojumu ieslēdzam, savukārt otrā jau apgaismojumu izslēdzam, divi slēdži uz vienu lampu, nekā sarežģīta tikai nepieciešami īstie slēdži, elektrības kabeļi un mazliet padoma.

parsledza princips, pārslēdža shēma, no diviem slēdžiem ieslēgt vienu lampu, trīsceļu pārslēdzis

Augšējā attēlā shematiski attēlots kā izskatās standarta pārslēdžu saslēgums un tā darbības princips, šāda veida saslēgums gan vairāk ir tikai informatīvs un realitatē tas bieži atšķiras no attēlā redzamā, jo pārslēdžu novietojums pret gaismas ķermeniem, ietekmē elektrības kabeļu garumu un izdevīgāko risinājumu saslēguma izveidei

sledzis lampai, sledzis pārslēdzis, lampas ieslēgšana no divām vietām
parsledza princips, pārslēdža shēma, no diviem slēdžiem ieslēgt vienu lampu, trīsceļu pārslēdzis

Pārslēdžu saslēgumi veidi ir dažādi, vissplašāk izmantotais ir augšējā attēlā parādītais saslēgums, kura saslēgšanai tiek izmantots trīsdzīslu kabelis, tā kā mūsdienu interjeros vairs neiederas sienās iestrādātas nozarkārbas elektrisko tīklu (kabeļu) savienošanai, kas vairāk bija elektriķu ērtībai un elektrisko kabeļu ekonomijai tad savienojumus mūsdienīgā ēkā veicam jau tikai lampu, slēdžu un kontaktligzdu kārbās, šādi izvairoties no liekām, nesmukām kārbām sienās.

parsledza princips, pārslēdža shēma, no diviem slēdžiem ieslēgt vienu lampu, trīsceļu pārslēdzis

Savienojumā A attēlots kā pieslēgums tiek izveidots pirmajā pārslēdzī pie kura ir pienākošais elektrības pievads, brūnais vads L fāze, zilais vads N nulle, tā kā lampai nav obligāti nepieciešams zemējums, tad zemējuma vadā nav pieslēguma, ja lampas atrodas viegli aizsniedzamā vai mitrā vietā, tad saslēgumam ieteicams izmantot 4 dzīslu kabeli, vienu dzīslu izmantojot zemējumam. Tālāk jau no otrā pārslēdža B kablelis tiek aizvadīts līdz lampai (gaismas ķermenim).
Zilais vads N nulle, tiek vienmēr savstarpēji savienots un ir nepārtraukts līdz pat pašai lampai, savukārt brūnais vads L fāze, tiek savienots starp pārslēdžiem, kā trešo dzīslu starp slēdžiem izmantojot zemējuma dzīslu.

elektrības vadi, elektrības vadu piegriešana, trīs dzīslu kabeļi, četru dzīslu kabēļi

ELEKTRIĶA IETEIKUMI
Kabeļus telpas apgaismojuma instalācijai ieteicamāk būtu katrai telpai veidot atsevišķi (1 telpa – 1 drošinātājs) kā elektības kabeli vēlams izmantot 3 x 1.5 mm2 cieto vadu, šāds vads izturēs lielāku slodzi un būs ērtāks montāžā (ievelkams). Ja nepieciešams savstarpēji savienot divus kabeļa posmus, tad visdrošākais savienojums būs kopā savijot kabeļu galus, kā attēlā A un B ar zilo nules kabeli un pēcāk kabeļu galus izolējot.

Citi raksti

big.M