Jumta apdares dēļu un latojuma montāža

 
Šoreiz vari izlasīt kā verandas jumta konstrukcija tiek savienota ar blakus esošās ēkas jumtu, jumtam tiek ieklāts apdares dēlīšu segums un jumta seguma latojums.

koka verandas karkass kurš tiks apšūts ar apdares dēļiem

Kad spāres ieklātas (1.att), parasti uz tām tiek montēts jumta seguma latojums, taču mēs vēlamies jumtu konstrukciju (spāres), neaizklāt ar apdares dēlīšiem no apakšas, bet atstāt tās redzamas, ieklājot apdares dēlīšus uz spārēm no augšas, kas padarīs verandas jumta konstrukciju interesantāku (2.att).
Ja apdares dēļus ieklājam šādā veidā (3.att), tad tiek iegūts ne tikai baudāmāks ēkas kopskats, bet arī tiek pastiprinātā kopējā jumta konstrukcijas izturība, tāpat arī apdares dēlīšus ir vieglāk ieklāt, jo tie tiek piestiprināti ar naglām vai skrūvēm no augšas (4.att), kā arī aiz pārmērīga mituma uzūkšanās, tiem netiek dota iespēja izspiesties uz āru, kā tas bieži vērojams, ja apdares dēļi pienagloti spāru apakšējā daļā.
Dēļu piebriešanā vainojams ne tikai pārmērīgi liels gaisa mitrums, vai nekvalitatīvi dēļi, bieži pieļaujam lielu kļūdu nenoklājot dēļu muguras daļu (visu dēli) ar aizsargkrāsu, caur to pie dēļiem veikli piekļūst gan mitrums, gan grauzēji, tādā veidā krietni samazinot dēļu kalpošanas laiku. Tieši šāda iemesla dēļ apdares dēļus ieklājam jau krāsotus no to redzamās daļas (apakšas), savukārt otru pusi (augšdaļu), nokrāsojam kad tie jau ieklāti uz spārēm (5.att).


jumts
3.Attēls.
jumts
4.Attēls.
jumts
5.Attēls.

Kad apdares dēlīši ieklāti, nogriežam apdares dēlīšu galus, veidojot taisnu jumta pārkari (6.att). Papildus aizsardzībai pret nokrišņiem, dēļus no augšpuses nosedzam ar jumta papi (7.att).
Tā kā verandas jumts tiks savienots ar mājas jumtu (8.att), vispirms nepieciešams pareizi izgriezt mājas jumta segumā sateknes salaiduma vietu. Precīzi virzot jumta latu pa spāri uz augšu, ar zīmuli iezīmējam uz jumta seguma griezuma vietu (9.att). Virs šīs līnijas, iezīmējam vēl vienu līniju par 50-100mm augstāk par iepriekšējo, jo sateknes vietai nepieciešams būt platākai, lai ūdens varētu tikt netraucēti aizvadīts un satektne netiktu aizsprostota ar lapām. Kad griezuma līnija atzīmēta, izmantojot leņķa slīpmašīnu ar tai montētu dimanta disku, nogriežam lieko jumta segumu un to demontējam (10.att).


dēļu montāža
10.Attēls.

Jumta sateknes metālu izlokam paši no cikotās skārda loksnes (11.att). Vienā loksnes pusē metālu izlokam ar dubulto atloku, jo šī daļa tiks montēta zem mājas jumta seguma (12.att), savukārt otru loksnes pusi izlokam Uveida formā un šī daļa tiks montēta zem verandas jumta seguma (14.att).  Lai sateknes metāls netraucētu ieklāt jauno jumta segumu, sateknes metālu iesēdinam jumta latojumā (14.att, 15.att).
Pirms ieklājām latojumu uz spārēm, atvērto daļu jumtam pārklājam ar pretvēja plēvi (13.att), jo verandas iekšējā jumta daļa tiks siltināta un pretvēja plēve ļaus vatei elpot, bet tajā pat laikā neļaus vatē iekļūt mitrumam un vējam.


satekne
11.Attēls.
dēļu montāža
12.Attēls.
dēļu montāža
13.Attēls.
dēļu montāža
14.Attēls.
dēļu montāža
15.Attēls.

Kad latas ieklātas, sateknes metālu pie tām piestiprinam izmantojot sagrieztus skārda gabaliņus (16.att), kurus piestiprinam ar naglām pie latas, bet pie sateknes to nolokam (17.att). Kad satekne montēta (18.att), ieklājam pārējo jumta latojumu (19.att) uz kura tiks ieklāts jaunais jumta segums, bezazbezsta viļnotās loksnes (20.att), bet par to kādā no mūsu nākošajiem rakstiem.


dēļu montāža
16.Attēls.
dēļu montāža
17.Attēls.
dēļu montāža
18.Attēls.
dēļu montāža
19.Attēls.
dēļu montāža
20.Attēls.

Citi raksti

big.M