Jumta spāru iztaisnošana

 
Nomainot veco jumta segumu pret jaunu, bieži ne tikai jānomaina segums, bet arī jāiztaisno vecās jumta spāres, kas gadu laikā nosēdušās un ieliekušās no ziemā pieredzētajiem sniegiem. Kā to visu paveikt vari izlasīt šajā rakstā.

jumta spāru konstrukcijas izveide

Jumts kuram tiek veikta seguma maiņa (1.att) ir būvēts  gandrīz pirms 100 gadiem, tā jumta konstrukcija ir veidota no 200x120mm lielām koka brusām, kas ilgo gadu laikā ir kļuvušas tikai izturīgākas. Kā jau vairumam tā laika jumtu, par segumu tika ieklātas skaidas (lubiņas), kas iestājoties padomju gadiem pārklātas ar šīfera loksnēm.  Skaidu, šīfera un ziemā sasnigušās sniega masas rezultātā spāres daudzo gadu laikā ir ieliekušās, tādēļ pirms ieklājam jauno jumta segumu, tās nepieciešams iztaisnot.
Protams vienmēr jāsāk ar vecā jumta seguma demontāžu (2.att), šīferi no jumta ieteicams noņemt prātīgi, to nesaplēšot, jo tad to būs vieglāk transportēt un nebūs visa jumta apakša nokaisīta ar šīfera atlūzām. Pašu jumta skaidu noņemšana ir gandrīz neiespējama, tādēļ daudz ērtāk un ātrāk tās demontēt kopā ar visām jumta latām.
Latas pirms demontāžas sadalam īsākos posmos izmantojot ķēdes zāģi (3.att), tāpat ieteicams jumta apakšā novietot piekabi vai konteineru, lai demontētās skaidas un latas uzreiz nokļūtu tajā (4.att), nevis vēlāk vēl tiktu pārnestas. Ja šādu iespēju nav, tad ieteicams jumta apakšdaļu nosegt ar brezenta gabalu, tādā veidā pēc jumta demontāžas būs ērtāk pārvietot skaidas kopā ar visām latām. Latas visvienkāršāk atdalīt no spārēm ir izmantojot koka brusas un daudz enerģijas (5.att), tādā veidā tās visātrāk tiks demontētas un varēsim sākt nākošos darbus.Jumtu iztaisnojam ar 150x50mm lielām koka brusām, kuras tiek pieskrūvētas no abām pusēm vecajām jumta spārēm (6.att). Tā kā jumta segums tiek demontēts un nostiprināts pa vairākiem tā posmiem, tad montējot brusas, nepieciešams zināt kādā augstumā tās nostiprināt, lai visa jumta plakne veidotos taisna. Parasti to paveic nostiepjot auklu pa spāru augšpusi, bet šeit to nav iespējams paveikt, jo daļu jumta klāj vecais jumta segums, tādēļ auklu nostiepjam jumta iekšpusē, savienojot abas jumta gala spāres. Pēc auklas nosakam brusu vajadzīgo augstumu un pieņemot vienu noteiktu attālumu (izmēru) (7.att), tad arī nostiprinam visas brusas šādā attālumā, atmērot attālumu no auklas.
Šim jumtam vecie spāru gali ir iestrādāti mūrī (8.att), tādēļ brusas precīzi tiek piezāģētas un piestiprinātas arī spāru galos (9.att). Piestiprinot jaunās brusas pie spārēm, ar skrūvēm vien būs par maz, tādēļ papildus tās tiek nostiprinātas ar vītņstieņiem un uzgriežņiem (10.att).Vītņstieņus nostiprinam ar 1,5- 2 metrus lielu distanci vienam no otra, lai stieni nostiprinātu tiek izurbta nepieciešamā diametra caurums caur visām trijām brusām (11.att) un ar uzgriežņu palīdzību cieši savilkts (12.att).
Kad brusas nostiprinātas, pārklājam jumtu ar pretkondensāta plēvi (13.,14.att). Jaunais jumta segums būs dakstiņveida metāla segums, tādēļ zem tā ieteicams ieklāt pretkondensāta plēvi, bet plēves pluss ir ne tikai kondensāta novadīšanā kas rodas zem metāla jumta seguma, bet arī to ieklājot, ēka tiek pasargāta no lietus jumta ieklāšanas laikā. (15.att).


caurumu urbšana
11.Attēls.
jumta plēve
14.Attēls.
jumta plēve
15.Attēls.

Kad jumta vienā pusē spāres iztaisnotas un plēve ieklāta, ieteicams arī montēt jumtam latojumu (16.att), latojums neļaus jumtam kustēties (staigāt), demontējot veco jumta segumu otrā jumta pusē.
Kad esam demontējuši veco jumta segumu (17.att), brusas pie spārēm piestiprinam tādā pašā secībā, vienīgā atšķirība ir brusu gala salaidums. Pirms montējam jauno brusu, pēc līmeņa piegriežam otras puses brusas galu (18.att), tad precīzi nomēram un piegriežam otru pusi (19.att). Šādā veidā savienojam visus brusas galus, vēl papildus stiprībai tos iespējams savstarpēji savienot ar caurumplates un skrūvju palīdzību (20.att).


jumta iztaisnošanas darbi ir paveikti
16.Attēls.
spāru montāža
17.Attēls.
savstarpēji savienot
19.Attēls.
papildus stiprībai tos iespējams savstarpēji savienot
20.Attēls.

Līdz ar to jumta iztaisnošanas darbi ir paveikti (21.att), vēl atliek tikai pieminēt ka jumta spāru (brusas) gali tika piegriezti pēc līmeņa (22.att) uz kuriem pēc tam uzklāta pretkondensāta plēve un latojums. Bet par jumta latojuma, seguma un sniega barjeru montāžu varēsi izlasīt kādā no mūsu nākošajiem rakstiem.


iztaisnošanas darbi ir paveikti
21.Attēls.
spāru gali
22.Attēls.
ranila jumts
23.Attēls.
sniega barjera
24.Attēls.
jumts
25.Attēls.

Citi raksti

big.M