Kādēļ mājās svīst logi ?

Līdz ar āra teperatūras pazemināšanos tiek uzsākta apkures sezona, iekštelpās kļūst patīki silts, taču nereti ar to arī sākas citas problēmas, pastiprināta logu svīšana. Kas tad izraisa logu svīšanu un kā no tā iespējams izvairīties, vari izlasīt šajā rakstā.

LOGU NORASOŠANA

  Lielākā daļā ēku pastiprināta logu norasošana sākas līdz ar jaunu logu nomaiņu, vai veco renovāciju. Kā viens no iemesliem pārlieku liels hermētiskums, kas neļauj logiem elpot un istabā esošais mitrums netiek izvadīts kurš kondensējas uz jūsu jaunā loga stikliem, vai aukstākās virsmas telpā.

    Visbiežākā atbilde būs- (Nē jūs maldāties, manās mājās mitruma nav), tādēļ noskaidrosim no kā tad veidojas mitrums iekštelpās.

MITRUMS

  1. Viens cilvēks dienaktī izvada caur plaušām aptuveni 13m3 gaisa, no cilvēka izelpas un ķermeņa izgaro 30-60ml ūdens stundā, tātad aptuveni 0,8 litri dienaktī.

  2. Ēst gatavošanas procesā (piem vārot zupu) gaisā var izdalīties līdz pat 2 litriem ūdens, ja arī pie plīts mums var būt tvaiku nosūcējs, tad pie elektriskās tējkanas gan mums tāda nebūs.

  3. Līdz ar aukstā laika sākšanos arī drēbes iekštelpās izžūst daudz atrāk, no vienas mazgāšanas reizes gaisā izdalās 1-2 litri ūdens.

  4. Telpaugu laistīšana arī izdala mitrumu mājās, kas uz vienu telpaugu sastāda aptuveni 400ml ūdens nedēļā.

Tātad kopumā vidēji uz trīs cilvēku ģimeni ar vairākiem telpaugiem, 24 stundu laikā mājā vai dzīvoklī izdalās aptuveni vidēji 3,5 litri ūdens, tādēļ atbilde ir jā, mitrums telpās kurās dzīvojam veidojas patstāvīgi kurš tad arī kondensējas uz jūsu loga stikla.

LOGI

  Kādreiz logi tika izgatavoti no koka rāmja ar divām vērtnēm, starp kurām atradās gaisa sprauga, tā kā logi nebija noblīvēti, tad iekštelpām brīvi varēja piekļūt svaigs gaiss un šī gaisa kustība starp logu neļāva tur kondensēties mitrumam. Pavisam cits stāsts būtu tad, ja šo brīvo gaisa kustību mēs apstādinātu ar blīvgumijām un cieši noslēdzamiem rokturiem, šajā gadījumā gaiss vairs necirkulētu un notiktu pastiprināta logu rasošana, kas tad arī notiek ieliekot jaunos pvc logus.


LOGU NORASOŠANA

5 veidi kā izvairīties no loga norasošanas.

   1. VENTILĀCIJA– kā viens no galvenajiem iemesliem logu norasošanai ir slikta ventilācija telpās, ar ventilāciju bieži saprotam gaisa izvadu telpās, kas iestrādāti skursteņu šahtās, šādam gaisa izvadam jābūt izvietotam katrā mājas telpā, taču montējot jaunos logus, mēs noslēdzam gaisa pieplūdi iekštelpām, kas iepriekš notika caur vecajiem logu rāmjiem, līdz ko pazūd gaisa pieplūde, nenotiek arī gaisa izvade, gala rezultātā ēkā tomēr īsti nestrādā šī ventilācija. No šīs situācijas varam izvairīties atstājot logu vērtnes ventilācijas režīmā, pagriežot logu vērtnes rokturi starp atvērtu un aizvērtu tiek atstāta 3mm sparauga, kas arī nodrošina šo svaigā gaisa pieplūdi.

   Ideālā gadījumā svaigam gaisam telpās jāamainās 30m3 uz vienu cilvēku stundā, tātad ja mēs arī panāktu to kad telpā apmainītos 30m3 svaigs gaiss stundā, tas izveidotu arī tikpat lielu izplūstošā siltā gaisa daudzumu no telpas, kas apkures sezonas laikā 3-5 reizes palielinātu mūsu apkures izmaksas. Lai tas tā nenotiktu, modernās ēkās tiek izmantota rekuperatoru ventilācijas sistēma, princips vienkāršs, izplūstošais siltais gaiss plūstot caur vairākiem kanāliem, sasilda telpā ieplūstošo gaisu, tādā veidā atgūstot līdz 85% aizplūstošo siltumu, gala rezultātā iegūstot svaigu  gaisu telpās ar minimāliem siltuma zudumiem.

LOGU NORASOŠANA

  Šis variants lieliski palīdzēs izvairīties no mitruma un uzlabot klimatu, ja dzīvojam privatmājā, taču tas nederēs dzīvoklī, jo diez vai mēs gribēsim uztādīt veselu ventilācijas sistēmu tā jau ierobežotā telpā.

   2. RADIATORI– vēl viens veids kā izvairīties no logu rasošanas ir loga stikla virsmas sasildīšana, kā pirmo no logu palodzēm noņemam visu kas traucē siltuma pieplūdi tiem (puķes, blīvus aizkarus un pārāk platas palodzes). Puķes un aizkarus mēs vienkārši varam nomainīt vai noņemt, bet ko tad iesākt ar palodzēm. Šeit varam vienkārši vietā, kur zem palodzes atrodas radiators, palodzē iestrādāt ventilācijas restīti, kas ļaus netraucēti pacelties siltajam gaisam augšup sasildot loga stiklu.

  Ja palodzes un logi ir aizkrāmēti ar puķēm un citām lietām, kas aiztur siltā gaisa cirkulāciju, tad to likvidēšana noteikti palīdzēs, ja ne pilnīgi, tad par 40% noteikti situācija tiks uzlabota.

   3. VENTILĀCIJA LOGĀ– kā viens no papildus elementiem loga ventilācijas sitēmas uzlabošanai, tiek piedāvāts ietrādāt tajā ventilācijas kanālu pašā loga rāmī, šī restīte nodrošina svaigā gaisi pieplūdi un mitrā izvadi. Viss būtu pārliecinoši, ja šo restīti uzstādam koka loga rāmī vai vērtnē, taču vai uzstādot to pvc loga rāmī netiek savienotas visas pvc logā esošās  kameras, kas nodrošina lai loga rāmis ziemas laikā necaursaltu?

Šoreiz šeit neiet runa par jau gataviem, logu ražošanas laikā iestrādātiem ventilācijas kanāliem pvc logos, kādi mūsuprāt Latvijas tirgum netiek piedāvāti, bet varbūt arī maldāmies.

LOGU NORASOŠANA

   Ja šī loga ventilācija ir pareizi uzstādīta un nepieļauj loga rāmja caursalšanu, tad šis būtu viens no lētākajiem un efektīvākajiem veidiem kā izvairīties no loga norasošanas.

    4. PLĒVE LOGAM– lai izvairītos no loga aizsvīšanas, iespējams arī tā iekšpusē uz stikla uzlīmēt antikondenstāta plēvi, tā palīdzēs loga stiklam uzturēt augstāku temperatūru, kas tad arī neļaus veidoties kondensātam. Lai arī kondensāts neveidosies uz stikla, tas tomēr nebūs ticis galā ar pašu cēloni,bet tikai sekām, tādēļ visticamāk kondensāts parādīsies blakus stiklam uz blīvgumijām, bet nenoliedzami krietni mazākā daudzumā.Šis materiāls ir vēl neizpētīts un jaunums, taču tas varētu krietni uzlabot situāciju, kā arī samazināt siltuma aizplūšanu caur stikla paketi.

   5. STIKLA PAKETE– lai palielinātu stikla virsmas temperatūru, nepieciešams izvēlēties stikla paketi ar mazāku siltuma caurlaidību, parastajām paketēm starp stikliem ir pildīta gāze, kas palēnina siltuma pārnesi uz āru. Vēl efektīvāka būs selektīvā stikla pakete, kam ieskšējais stikls nomainīts pret selektīvo stiklu kura siltuma izolācija ir divas reizes labāka par parasto stikla paketi. Līdz ar to arī stikla virsmas temperatūra ir augstāka, tuvu istabas temperatūrai kas kondensāta rašanos uz stikla virsmas samazina tuvu nullei.

LOGU NORASOŠANA

   Ja loga norasošanais nav sakara ar ventilāciju, vai tikai pašlaik pasūtām jaunus logus, tad šis būtu profesionālākis variants kā cīnīties ar logu norasošanu un uzlabot mājas enegoefektivitāti.

Ja arī pašlaik nav iespējams izmantot ne vienu no šiem variantiem, tad arī ar telpas patstāvīgu vēdināšanu krietni uzlabosiet šo logu norasošanas problēmu. Tāpat vēl varat izmantot kādu no veikalos piedāvātajiem mitruma savācējiem, to cenas svārstās no 10 eiro parastajiem, līdz sākot no 100 eiro profesionālajiem mitruma savācējiem, kuri ar mitrumu mājās jau tiks galā daudz veiksmīgāk.   Der atcerēties, ka cīnoties ar mitrumu mājās nedrīkstam to pavisam izskaust no savas mājas, jo pārāk sauss gaiss kairina elpošanas ceļu gļotādas, padarot tās pārāk sausas, kā rezultātā var izsaukt dažādas elpošanas ceļu saslimšanas. Ieteicamajam gaisa mitrumam mājās jābūt no 40-60% pie 20 grādu temperatūras iekštelpās, ja gaiss istabā ir pārāk sauss, tad vienkāršākais veids kā to mitrināt ir uzklājot uz radiatoriem mitru dvieli, bet tas jau būs pavisam cits stāsts…

   Bieži ar laiku vai jau no sākta gala, logu vērtnes izregulējas vai nosēžas, kā rezultātā logu nav iespējams attaisīt vai aiztaisīt, logu nepieciešams regulēt.

  Vai jūs zinājāt ka elektriskais siltā ūdens boilers mājās paterē 2-3 reizes vairāk elektrības kā paredzēts, ja tam laikus netiek nomainīta sildelementa spirāle un ja arī zinājāt, tad kā to paveikt paša spēkiem?

Citi raksti

big.M