Līmeņrāžu apskats

Remontējot dzīvokli, vai būvējot māju neiztikt bez precīziem mērinstrumentiem un vieni no tiem ir horizontālā un vertikālā līmeņa noteikšanas instrumenti. Šajā rakstā tiek apskatīti mērinstrumenti, sākot no parastajiem līmeņrāžiem līdz profesionālai lietošanai paredzētajiem teodelītiem.

Līmeņrāžu apskats

Svērtenis. Aptuvenā cena - 6.50Eur

Svērtenis ir visvienkāršākais no vertikālā līmeņa noteikšanas viediem, tas darbojas iekarinot metāla konusu auklā. Ar konusu iespējams noteikt tikai vertikālo līmeni, taču tas ir neatsverams vietās kur nav sienas un ir lieli attālumi, tādēļ nevaram izmantot parasto līmeņrādi vai lāzera līmeņrādi. Pateicoties savam vienkāršumam, svērtenis ir izturīgs, taču tas vienmēr parāda precīzu vertikālo līmeni.

Svērtenis

Caurules līmeņrādis. Aptuvenā cena - 7.20Eur

Caurule kurā ieliets zināms daudzums ūdens, darbojas uz savienotā trauka principu un var kalpot par ļoti precīzu horizontālā līmeņa noteicēju, lielos attālumos. Šāds līmeņa noteicējs ir precīzs un lēts risinājums, taču ar to iespējams noteikt tikai horizontālo līmeni un pirms tā lietošanas cauruli nepieciešams piepildīt ar ūdeni, kas aizņems zināmu laiku. Ir nopērkamas speciālas caurules ar uzgaļiem, kas atvieglo līmeņošanu un caurules piepildīšanu ar ūdeni, ērtākai lietošanai caurulē atrodošo ūdeni varam iekrāsot(1.att).

Caurules līmeņrādis
Ērtākai lietošanai ūdeni var iekrāsot
1.Attēls

Auklas līmeņrādis. Aptuvenā cena - 1.40Eur

Auklas līmeņrādis ir vislētākais un mazākais no līmeņrāžiem, taču tas arī ir diemžēl visneprecīzākais, tas parsvarā paredzēts āra darbiem, kur nav nepieciešama ļoti precīza līmeņa noteikšana (žoga vai taciņu izbūve). Auklas līmeņrāža pluss ir tā ērtā lietošana, tas tiek iekarināts nostieptā auklā(2.att).

Līmeņraža iekarinājums nostieptā auklā
2.Attēls

Leņķa līmeņrādis. Aptuvenā cena - 2.90Eur

Leņķa līmeņrādis paredzēts stabu uz citu detaļu līmeņa noteikšanai(3.att), tos uzstādot. Šim līmeņrādim iespējams pēc vajadzības noregulēt sev vēlamo leņķi, tas ir aprīkots ar gumijas lentu un magnētiem, kas padara to ērti lietojamu, to iespējams  nostiprināt pie koka un metāla. Diemžēl savu mazo izmēru dēļ, tas nespēj nodrošināt ļoti precīzu rezultātu, tādēļ to pārsvarā pielieto mazāk nozīmīgu konstrukciju izbūvju līmeņanoteikšanai.

Standarta līmeņrādis. Aptuvenā cena - 21Eur

Standarta līmeņrādis ir aprīkots ar trim līmeņa noteikšanas skalām, horizontālo, vertikālo un līmeņošanai 45 grādos. Līmeņrāžu izmēri atkarīgi no to pielietojuma, īsakie paredzēti nelielu detaļu līmeņošanai, garākie lielu konstrukciju izbūvēm. Līmeņrāži bieži ir aprīkoti ar dažādām papildus ekstrām, kas krietni atvieglo darbu. Izbūvējot metāla konstrukcijas jums lieti noderēs magnetizēts līmeņrādis(4.att) vai līmeņrādis ar spīlēm(5.att), mūrējot – īss, bet izturīgs līmeņrādis(6.att). Ja veidojam konstrukcijas ar slīpumu, tad noderīgs būs līmeņrādis ar regulējamu skalu(7.att).


Digitālais līmeņrādis. Aptuvenā cena - 175Eur

Ja vēlamies visu perfektā līmenī, tad digitālais līmeņrādis ir tas kas jums nepieciešams, ar šo līmeņrādi iespējams noteikt slīpumu ar vairākiem cipariem aiz komata. Protams nelietosim šo līmeņrādi mūrējot vai līmeņojot pamatus, bet tas lieliski noder uzstādot darbagaldus, vai citas lietas kur nepieciešama augsta precizitāte.

Punkta lāzera līmeņrādis. Aptuvenā cena - 36Eur

Atšķirībā no citiem lāzera līmeņrāžiem, punkta lāzers raida staru taisnā, noteiktā virzienā, pēc kura vadoties varam veikt precīzas augstuma atzīmes. Vēloties staru novirzīt sāņus, nākas līmeņrādi pārvietot un atkal to ieregulēt pēc līmeņa, lai šo procesu atvieglotu, ieteicams punkta lāzeri iegādāties komplektā ar statīvu. Tāpat punkta lāzeri bieži aprīkoti ar staru kas novirzīts 90 grādu leņķī, ar šī stara palīdzību varam veikt precīzas līnijas atzīmi uz griestiem vai grīdas.

Līnijas lāzera līmeņrādis. Aptuvenā cena - 80Eur

Līnijas lāzera līmeņrāži ir ieregulējami ar līmeņrāžu palīdzību, atšķirībā no punkta lāzeriem, tie veido horizontālu vai vertikālu staru uz sienas. Līnijas lāzerus var veiksmīgi piestiprināt pie sienas un griestiem, tā nodrošinot lāzera staru sev vēlamā vietā. Atšķirībā no krustleņķa lāzeriem, līnijas lāzeri pārnesot vai mainot tā novietojumu, katru reizi nākas to no jauna ieregulēt līmenī, bet tas novietojams jebkurā pozīcijā vai leņķī.

Krustleņķa lāzera līmeņrādis. Aptuvenā cena - 120Eur

Krustleņķa lāzera līmeņrādis uz siena raida starus līnijās, tam ir atsevišķi ieslēdzama horizontālā un vertikālā līnija, taču iespējams tās izmantot arī vienlaicīgi. Krustleņķa lāzeri nepieciešams ieregulēt tikai sākuma līmenī, ieslēgts lāzeris ir pašlīmeņojošs un pēc katra satricinājumu vai līmeņrāža pārvietošanas, nenākas to atkal ieregulēt, ja lāzeris nav līmenī, par to brīdinās skaņas signāls. Lai novirzītu līniju uz pretējās sienas, līmeņrādi nākas pagriezt un tas ērtāk būs paveicams, ja lietosiet to komplektā ar statīvu. Ar krustleņķa lāzera līmeņrādi nav iespējams raidīt staru uz griestiem, to nepieļauj pašlīmeņošanās funkcija.

Rotējošais lāzera līmeņrādis. Aptuvenā cena - 500Eur

Rotējošais lāzera līmeņrādis ir tas pats punktveida lāzers, tikai rotējošs, tādā veidā raidot taisnu un precīzu līniju uz visām četrām sienas plaknēm. Rotējošais lāzers arī lieliski kalpo āra apstākļos, tikai šeit tā staru uztver ar lāzera stara uztvērējiem, kas piestiprināti pie niveliera līstēm.Tāpat kā krustleņķa lāzeriem arī rotējošajiem ir pašlīmeņošanās funkcija, taču tos arī  iespējams novietot vertikāli, tā nodrošinot taisnu līniju uz sienas, griestiem vai grīdas. Atkarībā no vajadzības, iespējams mainīt galviņas rotēšanas ātrumu un funkcijas pārslēgt ar tālvadības pulti.

Optiskais nivelieris. Aptuvenā cena - 290Eur

Optiskie nivelieri spēj nodrošināt precīzu rezultātu lielos attālumos, tie pārsavarā paredzēti lietošanai āra apstākļos, lai noteiktu horizontālo punktu pacēlumus un kritumus. Komplektā ar nivelieri, lieto niveliera līstes uz tām izveidotas atzīmes, pēc kurām apreiķina augstuma svārstības(8.att).

Teodolīts. Aptuvenā cena - 2.100Eur

Tāpat kā optiskie nivelieri arī teodolīts paredzēts lietošanai āra apstākļos, ar to nosaka objektu atrašanās attālumu vienam no otra, tā novietojuma vertikālos un horizontālos leņķus, kā arī tas pilda optiskā niveliera funkcijas. Protams iegādāties teodelītu viena objekta uzmērīšanai nebūtu izdevīgi, to iespējams noīrēt kādā no nomas punktiem.

[/vc_col
umn]

Noteikti gandrīz katram kurš būvē, veic remontu mājās vai vienkārši pieliekot plauktu pie sienas esam aizmirsuši par līmeņrādi, kā viens no mūsdienīgākajiem risinājumiem būtu nolādēt līmeņrāža aplikāciju jūsu telefonā un vai ziniet, tā arī ir pārsteidzoši precīza – Vairāk par to ŠEIT

Citi raksti

big.M