Logi PVC, montāžas kļūdas

Ir ielikti jauni logi, ailas apstrādātas un pienāk ziema, kad laiks logiem atpelnīt ieguldītos finansu resursus. Taču bieži no šī cerētā efekta nav ne vēsts – pie logu ailām parādās apledojums, jūtamas vēja pūsmas un mitrums, pamazām noārda loga ailā glīti ieklāto reģipsi. Kāds tam cēlonis – to Tu vari izlasīt šajā rakstā.

Kā izvēlēties logus?

Esam nolēmuši iegādāties PVC logus, un, ekonomējot naudu izvēlamies lētākos, jo visi taču tāpat izskatās vienādi – Balti, bet tā notiek tikai pasakās…

RĀMIS -PVC Loga rāmis sastāv no vairākām gaisa kamerām, kuras nodrošina rāmja izturību un neļauj tam caursalt. Līdz ar to izvēles princips vienkāršs – jo vairāk kameru, jo labāk. Vispopulārākie pircēju vidū ir 5-kameru loga rāmji, bet ir pieejami rāmji arī ar 3, 6 un 8 gaisa kamerām. Izvēloties PVC durvis, jāpievērš uzmanība vai tā rāmī ir iestrādāts metāla profils, tas nodrošina vērtnes stabilitāti darbības laikā, neļaujot tām iesprūst.

Logi PVC,8-kameru logs,kļūdas
8-kameru logs
Logi PVC,5-kameru logs,kļūdas
5-kameru logs

Liela nozīme ir arī rāmja iebūves dziļumam (biezumam), to ieteicams izvēlēties ne mazāku par 60mm. Rāmji kuru iebūves dziļums ir mazāks, nav paredzēti izmantošanai mūsu klimatiskajos apstākļos, tie ziemas periodā nespēj nodrošināt labu siltuma izolāciju un caursalst, tā paaugstinot apkures izmaksas.

Iespējams arī izvēlēties logus kuru rāmis veidots no koka vai alumīnija, alumīnija logi labi vada siltumu, taču tā pluss ir lielā rāmja izturībā, tādēļ tie pārsvarā tiek  izmantoti – ziemas dārza konstrukcijās, lodžijām vai balkona stiklojumam. Koka logi izskatās ļoti eleganti un tie rada mājīguma sajūtu, taču tiem vajadzīga kopšana, it īpaši loga ārējā daļā, tādēļ tiek piedāvāti arī koka logi kuru ārējā daļa apšūta ar  alumīnija profilu, kas to pasargā no nelabvēlīgās laika apstākļu ietekmes.

Koka rāmis
Koka rāmis

Kas ir stikla pakete ? – Cilvēki to bieži jauc ar visu loga konstrukciju, to saucot par stikla paketi, bet stikla pakete ir loga rāmī ievietota stiklotā daļa (stikli), pakete tādēļ, ka tie ir divi vai trīs stikli, kas savstarpēji savienoti ar blīvējumu, veidojot starp stikliem gaisa kameru (spraugu).

Stikla pakete – Ir pieejamas dažāda veida stikla paketes, visizplatītākās ir vienkameru, kas sastāv no diviem stikliem ar vidū esošu gaisa kameru. Stikla pakete var būt komlektēta ar dažāda biezuma stikliem un dažādu atstarpi starp tiem, jo lielāka šī atstarpe un biezāki stikli, jo mazāk siltuma no telpas aizplūst caur tiem.

Latvijas klimatiskajiem apstākļiem vispiemērotākās ir stikla paketes kas sastāv no trim stikliem (divām gaisa kamerām), tādā veidā vēl mazāk samazinot siltuma noplūdi, tāpat šī pakete lieliski slāpē ielas trokšņus, kas īpaši aktuāli ir mājokļiem, kuru logi izvietoti uz ielas pusi.

Divkameru stikla pakete
Divkameru stikla pakete

Latvijas klimatiskajiem apstākļiem vispiemērotākās ir stikla paketes kas sastāv no trim stikliem (divām gaisa kamerām), tādā veidā vēl mazāk samazinot siltuma noplūdi, tāpat šī pakete lieliski slāpē ielas trokšņus, kas īpaši aktuāli ir mājokļiem, kuru logi izvietoti uz ielas pusi

Divkameru loga pakete
Divkameru loga pakete

Ja vēl vairāk vēlamies samazināt siltuma zudumus, tad iespējams komplektēt stiklus kas pārklāti ar speciālu siltumu atstarojošu materiālu, tādā veidā atstarojot telpā atpakaļ līdz 90 procentiem siltuma enerģijas. Iespējams iegādāties arī stikla paketi, kas pildīta ar gāzi, tādā veidā sasniedzot ļoti labus siltuma ekonomijas rādītājus.

Ja vēl vairāk vēlamies samazināt siltuma zudumus, tad iespējams komplektēt stiklus kas pārklāti ar speciālu siltumu atstarojošu materiālu, tādā veidā atstarojot telpā atpakaļ līdz 90
procentiem siltuma enerģijas. Iespējams iegādāties arī stikla paketi, kas pildīta ar gāzi, tādā veidā sasniedzot ļoti labus siltuma ekonomijas rādītājus.

Loga montāža – Pareiza logu montāža sākas ar to nostiprināšanu loga ailā. Iegādājoties PVC logu, šādi stiprinājumi (enkuri) nāk komplektā ar to. Enkurus stiprinām 15 cm attālumā no loga rāmja stūriem, enkuriem vēlams būt izvietotiem ar 50 -70 cm atstarpi vienam no otra. Tos piesaistām pie loga ailas ar dībeļiem vai skrūvēm. Profesionāli logu meistari šādus enkurus neizmanto, tie izurbj garus dībeļus vai skrūves cauri loga rāmim, ar kuriem tad arī šis loga rāmis tiek nostiprināts.

Parasti logu montāža notiek šādi – tiek demontēts vecais logs, montē jauno, iepūš montāžas putas, no ārpuses tās tiek apmestas, bet no iekšpuses loga ailu aizdara ar ģipškartona plātnēm. Šādi iestrādātam logam ar laiku montāžas putas piesūcas ar mitrumu un sasalstot, tās zaudē savas siltumizolējošās spējas un pamazām noārdās, kas kļūst par iemeslu loga svīšanai, caursalšanai un siltuma noplūdei.

Kā logu montēt pareizi?

Lai putas ilgāk saglabātu savas siltumizolējošās spējas, ieteicams lietot speciālas lentas, kas paredzētas PVC logu pilnvērtīgai iestrādei. Pirms loga montāžas, tā sānu malās tiek pielīmētas lentas. Ārējā logu daļā tvaiku caurlaidīga difūzijas lenta, bet telpas iekšpusē – tvaiku necaurlaidīga tvaika izolācijas lenta.

Iekšējā tvaika izolācija lenta neļauj iekštelpu mitrumam nokļūt montāžās putās, savukārt arējā difūzijas lenta ļauj mitrumam izkļūt no tām, bet nepieļauj āra mitrumam nokļūt tajās, šādi pasargājot montāžas putas no mitruma. Montāžas lentas sānu malās ir lipīga izolācija, kas nodrošina ērtu tās pielietošanu. Lai šī saķere būtu lielāka, pirms logu montāžas, ailu ieteicams gruntēt – tas ļaus arī montāžas putām labāk sasaistīties ar sienu.

Lenta logu iestrādei lietojot montāžas putas
Lenta logu iestrādei lietojot montāžas putas

Ja ārsiena tiek siltināta, tad, kā difūzijas lenta, strādā pats siltumizolācijas materiāls, kas tiek pārlaists pār loga rāmi nosedzot montāžas putas. Šādā gadījumā arējās difūzijas lenta  nav nepieciešama.

Ja lentu nav iespējams iegādāties, tad varam izmantot silikona hermētiķi, ar kura palīdzību noizolējam montāžas putas no telpas iekšpuses, silikona hermētiķis pildīs tvaika izolācijas funkcijas un neļaus mitrumam nokļūt montāžas putās.

Diezgan plaši tiek apspriests montāžas putu kalpošanas ilgums. Ziemeļvalstīs (Zviedrijā, Norvēģijā), kas tiecas vairāk uz ekoloģisku materiālu pielietošanu, putas lieto reti. Logu sānu malas aizdara ar vati, iekšpusē montējot blīvgumiju ( var lietot cauruļu izolācijas materiālu) kuru pārklāj ar silikona hermētiķi. Ārpusē vate tiek aizsegta ar dekoratīvu koka līsti. Identisku līsti visbiežāk uzklāj arī iekšpusē, lai nosegtu silikona hermētiķi. Šādu montāžu nevaram pielietot PVC logiem – to neatļauj rāmja platums, taču tā lieliski noder montējot pietiekoša platuma koka logus.

Montāžas lenta
Montāžas lenta

Vēl viena iespēja, kā izvairīšanās no putu lietošanas, ir izmantot speciālu 3-funkcijas pildošu lentu. Tā pieejama dažādos platumos, kas piemēroti katram loga rāmim. Lenta tiek pielīmēta rāmja sānos un tai jau telpas iekšdaļā un loga rāmja pusē ir izveidota tvaika izolācija. Uzlīmējot lentu rāmim, rāmi nostiprinām un pusstundas laikā lenta uzbriest līdz tās pilniem apmēriem noblīvējot spraugu starp rāmi un loga ailu. Tālāk tikai atliek veikt loga dekoratīvos apdares darbus. Diemžēl, lietojot lentu, loga ailām jābūt samērā līdzenām un atstarpei starp logu un ailu nevajadzētu pārsniegt 30 -50 mm.

Ieteikums – Izvēloties logus un to montierus, izvēlieties pazīstamas firmas ražotājus, tādā veidā sevi nodrošinot ar garantiju, ka jūsu logi ne tikai izskatīsies labi, bet arī attaisnos sevī ieguldīto naudu.

big.M