Mūrlatas stiprināšana
Mūrlata ir jumta konstrukcijas nesošā daļa, brusa kas piestiprināta pie mūra, uz to gulstas visa jumta konstrukcija un tieši šī nostiprināšana bieži ir sarežģītākais posms, it īpaši ja cilvēks to vēlas paveikt pirmo reizi mūžā. Lasi tālāk un uzzini kā šo darbu paveikt visefektīvāk un labāk.
Par mūrlatu pārsvarā tiek izmantota koka brusa 100x100mm vai 100x150mm un vairāk, jo lielāks ir brusas laukums, jo vienkāršāka ir tās nostiprināšana, lielāka slodzes izturība un vieglāka spāru montāža.
Par brusas stiprinājumiem pārsvarā tiek izmantoti vītņu stieņi, kas tiek nostiprināti mūrī, tad uz mūra tiek uzklāts hidroizolācijas materiāls, brusā tiek izurbti caurumi vītņstieņiem, uzsēdina brusu uz tiem un ar uzgriežņiem pievelkot, to nostiprina. Izklausās vienkāršāk kā patiesībā, tieši šī vītņustieņu nostiprināšana mūrī kļūst par lielāko stūrakmeni.
Pārsvarā tiek iets vienkāršākais ceļš, tiek izurbti caurumi mūrī, nedaudz lielāki par vītņustieņu diametru, caurumos iepilda ātri cietējošu un izturīgu masu, tad tiek pievilkts vītņustienis – bet visbiežāk atklājas ka tas neturas pietiekoši stipri un pievelkot tas sāk padoties. Darbs ir jau padarīts, tādēļ vītņustieņus pievelkam tikai nedaudz, ar domu – gan jau turēs. Taču der atcerēties, ka visa jumta konstrukcija tiek balstīta uz mūrlatas un tā palīdz jumtam vētras laikā palikt turpat kur tas atrodas.
Visdrošākais variants kā nostiprināt mūrlatu ir izveidot betona lentu uz mūra, kurā tad arī tiek nostiprināti šie vītņu stieņi. Betona lenta arī palīdz sadalīt viemērīgu spiedienu uz mūri un palīdz to nostiprināt, padarot izturīgāku.
Pirmais ko paveicam, izveidojam veidņus un piestiprinam tos pie mūra ar dībeļu palīdzību (1.att).
Lai betona lenta spētu pilnvērtīgi pildīt savu funkciju, tai jābūt vismaz 50mm biezai. Mūsu gadījumā, lentas biezums ir mainīgs (2.att), mūra augšējā daļa nav līdzena tādēļ lentas biezums svārstās no 90-200mm.
Kad veidņi uzstādīti, iejaucam betonu, nepieciešamais betona daudzums nav liels, tādēļ tas tiek samaisīts ar betona maisītāju (mešalku). Iejaucam betonu attiecībā 1:3, 1 daļa cementa pret 3 daļām grants. Betonu veidņos iestrādājam kopā ar metāla armatūru (3.att), armatūras stieņus stūros salokot, lai tā būtu iestrādāta bez pārāvumiem.
Vietās kur armatūras stieņi savienojas, liekam tos pamīšu, ar 20-30cm lielu pārklājumu (4.att).
Betonu vēlams iestrādāt pēc iespējas blīvāk – pieblietējot, lielisks palīgs būs vibrostienis, kas palīdzēs to pieblietēt ar vibrāciju palīdzību, stieni ievietojot svaigā betonā.Kad betons iestrādāts, tajā ievietojam vītņu stieņus ar uzgriežņiem (5.att), mēs izmantojam 12mm stieņus, kurus montējam betonā ik pa 1,2 metru attālumu.
Mūrlatas uzstādīšanu varam veikt tad, kad betons sacietējis, pēc 2-5 dienām. Taču vispirms noņemam veidņus (6.att).
Noņemam veidņus (7.att) un uztādam hidroizolāciju (8.att), lai koka mūrlata neuzsūktu mitrumu no mūra. Nu vairs atliek tikai precīzi saurbt caurumus mūrlatā (9.att), tos izveidojam nedaudz lielākus par vītņu stieņa diametru, lai kļūdas rezultātā, mūrlatu varētu pieregulēt.
Biegās atliek vien uz stieņiem uzlikt mūrlatu un to ar uzgriežņiem pievilkt, rezultātā esam ieguvuši stingri nostiprinātas mūrlatas (10.att), uz kurām droši varam veidot pārējo jumta konstrukciju.