Pāļu pamati, izturīgākie no pamatiem

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Dzelzsbetona pāļu pamati visā pasaulē atzīti par izturīgākajiem un ilgmūžīgākajiem pamatiem kas īpaši raksturīgs dzelzsbetona pāļiem ir to lielā nestspēja, ne velti visi padomju laikā būvētie mikrorajoni balstās tieši uz šo pamatu veidu -dzelzbetona pāļiem, protams privātmājai tik lieli pamati nebūt nav nepieciešami, tādēļ ir atrasts cits risinājums lielo dzelzbetona pāļu analogs, to mazais brālis jeb mini dzelzbetona pāļus.  Agrāk privātā sektora būvniecībā nebija iespēja iedzīt lielos dzelzbetona pāļus, jo pāļu dzenamā tehnika bija liela un skaļa, tāpat tā nevarēja iebraukt mazajās un šaurajās privātmāju teritorijās, kā arī tas nebija izdevīgi jo izmaksāja ļoti dārgi un dzenamie dzelzbetona pāļi bija milzīgi. Tagad vis ir mainījies un ir izveidoti mini pāļi ar izmēriem: d=160/160mm un d=200/200mm, atiecīgi dzelzbetona pāļu garumi no 2000mm-4000mm, padarot šos tik unikālos pamatus pieejamus arī jums, ne tikai industriālajai būvniecībai.

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Pāļu dzīšana

Dzelzbetona pāļu dzīšana notiek izmantojot spectehniku, līdzīgi kā iesitam ar āmuru naglu tikai palielinātā izpildījumā. Jāsaka kaut daudzi noteikti domā kad dzelzbetona pāļu montāžas process ir ļoti skaļš bet pārsteidzoši, jo iekārtas skaļums iedzenot pāli sasniedz tikai 60-77 decibeliem lielu troksni, taču ieteicams būtu tomēr pabrīdināt 100 metru tuvumā esošais kaimiņš, jo ar nelielu troksni pie pāļu iedzīšanas būtu jāreiķinās, taču par vibrācijām varat viņu noteikti nomierināt, jo zemes vibrācija dzelzbetona pāļa dzīšanas laikā notiek tikai 1-2 metru attālumā no dzenamā pāļa. Ja pāļus paredzēts montēt pie blakus esošas ēkas, tad to būs iespējams paveikt pat līdz 250mm atstatumam no ēkas, pie tam tas būs pilnīgi pietiekoš attālums lai nesabojātu ēkas fasādi. Dzelzbetona pāļus iespējams iedzīt jebkurā zemes tipā pat dolomītā, bet tomēr ja pāļu dzīšanas procesā tas uzduras lielam akmenim, to nogriež vajadzīgajā augstumā un apakšā esošais akmens kalpo kā pāļa papildinājums, nezaudējot tā nestspēju.

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Pāļu veidi

Dzelzbetona pāļi tiek izgatavoti rūpnieciski kur precīzi un stingri tiek ievērotas ražošanas procedūras, pēc tā izgatavošanas pāļiem notiek 30 dienu cietēšana un tikai tad tas ir pietiekoši stingrs lai dzenot dzelzbetona pāli netiktu zaudēta tā nestpēja un kalpošanas laiks. Piedāvājumā ir divu tipa mazie dzelzbetona pāļi, 150/150 un 210/210 mm šķērsgriezumā ar pāļu garumu sākot no 2-4 metru garumam. Pāļu dzīšanas mašīna spēj iedzīt 4 metrus garu dzelzbetona pāli, kas pilnībā pietiek standarta celtnēm, taču ja augsnes vai būves specifikas dēļ nepieciešams montēt garāku pāli, tad pāļus iespējams arī savienot līdz tiek sasniegts nepieciešamais iedzīšanas dziļums ar maksimāli savienoto pāļu iedzīšanas dziļumu līdz 7 metriem. Atkarībā no pēcākās konstrukcijas niansēm dzelzbetona pāļi pasūtāmi ar metāla augšējo daļu un bez tā, pārsvarā koka konstukcijas nostiprināšanai izvēlas pāli bez metāla augšdaļas, taču ja tālāko konstrukciju paredzēts veidot no metāla, tad ērtākai sasaistīšanai (metināšanai) būs dzelzbetona pālis kura augšdaļā būs metāla plāksne.

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai
pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Pāļu nestspēja

Protams nav nekāds noslēpums kad dzelzbetona pāļu nestspēja ir liela ap 10 tonnām, bet cik tad liela tā ir un neviļus uzmācās domas kad varbūt pālis ir iedzīts par seklu, varbūt zeme kādā vietā ir mīkstāka ? Lai darbu izpildītājs un klients spētu naktīs mierīgi gulēt noteikti būtu vērts veikt dzelzbetona pāļu nestspējas pārbaudi, to iespējams paveikt divos veidos ar statisko un dinamisko  pārbaudi.
Pāļa statiskā pārbaude ir pēc pāļa iedzīšanas uz tā tiek veikts spiediens, kas tiek izdarīts tik liels līdz iedzītais dzelzbetona pālis sāk iegrimi, pie pāļa iegrimes sākšanas tiek fiksēts spiediena svars un ir zināma tā nestspēja, taču šī metode ir salīdzinoši dārgs prieks, 2-3 reizes lētāka būs nestspējas pārbaude izmantojot dinamisko metodi, kas arī tiek izmantota 90% gadījumu. Dinamiskjā pārbaudē izmanto pašu pāļdzini, iedzenot kontrolpāli tā montāžas procesā notiek pāļa iegrimes aprēķināšana milimetros, pēc speciālas formulas tad arī tiek noteikta dzelzbetona pāļa nestspējas analīze, taču šis pasākums arī aizņem laiku tātad pieaug izmaksas, taču tas noteikti būs izdevīgāk kā veikt grunts ģeoloģisko izpēti vai veikt pārbaudi izmantojot statisko metodi.

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Pāļu izmaksas

Izmaksas protams ir atšķirīgas katram objektam, tās ietekmē grunts, attālums, pāļu skaits un veids, taču ļoti maldīgs ir uzskats kad dzelzbetona pāļu pamati ir ļoti dārgs pamatu veids un tie izmantojami tikai industriālo ēku būvniecībā, šeit neiet runa par par lielajiem dzelzbetona pāļiem bet gan par mazajiem pāļiem standarta tipa ēkām un līdz ar to pāļu izmaksas ir zemākas. Viena standarta dzelzbetons pāļa (160/160/4000 mm) izmaksas ar tā iedzīšanu objektā sastādīs aptuveni 75 eiro (+pvn), ne visi klienti atrodami uz vietas, pāļa un tehnikas pārvešana nenotiek rokassomiņā, tādēļ jau šī paša dzelzbetona pāļa iedzīšanas izmaksas Liepājā sastādīs ap 100 eiro robežās.

Pāļu skaits mājai

Vispopulārākie dzelzbetona pāļi kas tiek izmantoti ir pāļi 150/150mm, šo pāļu nestspēja ir no 5-10 tonnām kas pilnībā atbilst lai uz tiem balstītu vienu vai pusotra stāvu ēku, tās parsvarā ir karkasa tipa ēkas, moduļu mājas vai guļbūves. Piemēram standarta dzīvojamai mājai ar platību 100-150 m2 pietiek no 20 – 30 iedzītiem dzelzbetona pāļiem, pieņemot ja vidēji viena pāļa nestspēja ir 7 tonnas tad kopā šo pamatu nespēja sastāda 140 – 210 tonnas. Pāļu uzstādīšana (iedzīšana) būvobjektā notiek 1-2 dienu laikā – ātruma, nestspējas un izmaksu ziņā reti kurš pamatu veids ir konkurents dzelzbetona pāļu pamatiem, taču būvniecības karstajā sezonā ( vasarā) noteikti būtu nepieciešams pieteikt pakalpojumu laicīgi vismaz mēnesi iepriekš, jo īstiem speciem darba vienmēr ir pilnas rokas.

pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai
pāļu dzīšanas cenas, pāļu dzīšanas tehnika, pāļi privātmājai

Montējot ēku uz pāļu pamatiem ir daudz ieguvumu, ilgs kalpošanas laiks, liela nestspēja, ātra montāža un neskarta apkārtēja vide pēc pāļu dzīšanas  procesa, plus šos montāžas darbus neietekmē laika apstākļi, kas citiem pamatu veidiem kur nepieciešms strādāt ar šķidru betonu ir pat ļoti būtiski bet protams pats galvenais ir kvalitatīvs darba izpildītājs, bez tāda pat visvienkāršākais darbs uz priekšu nekustēs…

VaruPats.lv iesaka izvēlēties īstus sava darba lietpratēju – PĀĻUPAMATI.LV

Raksts tapis sadarbībā ar

Citi raksti

Mr.G