Pareiza ķēdes asināšana motorzāģim

Ja vēlamies sagādāt malku ziemai vai vienkārši iztīrīt dārzu no liekajiem kokiem,bez motorzāģa neiztikt.Viena lieta ir iegādāties motorzāģi,otra – ar to pareizi strādāt.Tā kā koksnes griezējs ir motorzāģa ķēde tad ik pa laikam to nākas uzasināt bet kā to pareizi paveikt?

ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM

Bieži pavirši uzasinātas ķēdes dēļ – labākajā gadījumā panākam to ka ķēde negriež vai griež slīpi.Sliktākajā gadījumā nāksies nomainīt pašu ķēdi.Vislabāk ir ķēdes asināšanu uzticēt profesionāļiem.To parasti veic vietās kur arī tiek tirgoti motorzāģi.Taču ne visur šie punkti atrodas tuvumā un ja strādājam ar zāģi mājās tad diez vai gribēsim ieguldīt naudu vairākos ķēžu komplektos.Nāksies vest asināt tos katru reizi kad dodamies ārpus mājas.Vidējā cena ko prasa sevissa apkpopes punktos par ķēdes asināšanu sastāda 2ls.Eksperti iesaka ķēdi asināt ik pēc katras bākas uzpildes.
Lai uzasinātu motorzāģa ķēdi paša spēkiem jums būs nepieciešama – vīle, vīles rokturis un šablons.


ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM
ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM
ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM

VĪLES

Katrai motorzāģa firmai un modeļiem var būt atšķirīgi ķēdes zobu izmēri,līdz ar to mainās vīles diametrs. Asinot ķēdi ar lielāka vai mazāka diametra vīli varam sabojāt ķēdes zobus izmainot to slīpumu vīlējot (asinot). Tādēļ ja neesat pārliecināti par vajadzīgo vīles diametru noteikti paņemiet līdzi arī ķēdi un veikalā tad jums arī ieteiks nepieciešamo vīli. Par pašām vīlēm laikam nebūtu īpaši ko teikt,dažas ir trauslākas,citas veidotas to mīkstāka materiāla,tādēļ mainās arī nedaudz to kalpošanas laiks. Trauslākās vīles veidotas no cietāka materiāla un to zobi saglabājas ilgāk asi,taču jāuzmanās lai vīli nesalauztu.Mīkstākās kalpo īsāku laika periodu.Bet varam nesatraukties ka nejauši to nesalauzīsim,it īpaši tas notiek visnepiemērotākajos brīžos kad esam mežā ar neasu ķēdi un vienu vīli kabatā.

VĪLES ROKTURIS

Vīles roktura galvenais uzdevums ir noturēt vīli savā vietā, kā arī pašai vīlei jābūt ērti nomaināmai. Protams rokturim gumijotam,ergonomiskam un spilgtā krāsā lai tam nokrītot ,starp zariem vai lapām,rokturis būtu viegli pamanāms.

VĪLES ŠABLONS

Vīles šabloni palīdz ieturēt pareizu leņķi asinot ķēdi.Izplatītākie un pieejamākie ir paplāknes un rulīšu šablons.Abu tipu šabloni ir vienlīdz labi,tas kuru izvēlēties ir paša ziņā.Taču arī šabloni pilnīgi precīzu leņķi neieturēs,tādēļ eksperti iesaka vienu reizi ķēdi asināt izmantojot šablonu,savukārt otru reizi ar brīvu roku.šādi jūs pamazām arī paši iemācīsities asināt ķēdi bez šablona palīdzības.


motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana,ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM
motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana, ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM

 IZMETĒJZOBS,SKAIDMETĒJS

Iesācēji nereti tikai uzasina ķēdes griezējzobu un brīnās ka pat ar uzasinātu ķēdi koku izdodas sazāģēt tikai ar lielām pūlēm. Savukārt profesionāļi nereti skaidmetēja zobu novīlē pavisam. šādi zāģim radot papildus slodzi.Motors tiek pārlieku noslogots un  gala rezultātā – neizbēgams motora remonts.
Skaidmetējs zobs nodrošina,lai skaidzobs negrieztu koksni ar visu savu augstumu bet tikai ar 0,5-1mm. Kas notiek ja skaidmetēju nevīlē ? – asinot ķēdes skaidzobu tas kļūst arvien mazāks,savukārt skaidmetējs lielāks,līdz abi zobi sasnieguši vienādu augstumu un koksne nevis tiek zāģēta bet tikai slīpēta. Lai izvairītos no šādas situācijas skaidmetēja zobu samazina līdz zināmam augstumam izmantojot plakano vīli un skaidmetējzoba šablonu. Bieži šie šabloni pieejami komplektā ar vīles šablonu.


, motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana,ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM
motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana, ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM
motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana, ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM

MOTORZĀĢA SLIEDE

Tikpat svarīgi kā ķēde ir arī motorzāģa sliede. Ja sanāk strādāt ar motorzāģi visu dienu tad ieteicams nākošajā dienā sliedi apgriezt pretējā virzienā. Tas nodrošinās sliedes viemērīgu nodilumu.Tāpat ilgi strādājot ar vienu sliedi, ar laiku tās sānu malās izveidojas atskabarga kas traucē sliedei līdzeni slīdēt koksnē.Šo atskabargu noņemam arī izmantojot plakano vīli.
Arī nebūt ne mazāk svarīgi ir ķēdes piespriegošana,ar vaļīgu ķēdi strādājot mēs dubultojam iespēju ķēdei iestrēgt vai tai trāpot uz cieta zara salauzt zāģa ķēdes piedziņas sistēmu,motoru vai sliedes zvaigznīti. šādi apdraudot sevi gan riskējot ar zāģa piespiedu remontu.

motorzāģa sliede, asināt ķēdi, pareizi asināt ķēdi, sliede zāģim, motorzāģa ķēdes asināšana ĶĒDES ASINĀŠANA MOTORZĀĢIM

 VIDEO PAR ĶĒDES ASINĀŠANU

Citi raksti

big.M