Rokas zāģis ( Fuksis )

Ikvienam cilvēkam ir radusies sadzīviska situācija, kad ir nepieciešams kaut ko saīsināt, pielīdzināt, vienā vārdā sakot – piezāģēt. Tad nu jāņem talkā vecais labais katra amatnieka palīgs – rokas zāģis jeb, kā tas tiek dēvēts “tautas valodā” – fuksis. Ikvienā veikalā, kur ir pieejami celtniecības instrumenti, atradīsi vairākus šī instrumenta veidus, kuri atšķirsies ne tikai pēc garuma un lieluma, bet arī pēc izskata. Lai iegādātos pareizo zāģi nepieciešamo darbu veikšanai bez konsultācijas neiztikt. Protams, šeit talkā varētu nākt veikala pārdevējs, bet nereti gadās, ka arī pārdevējs neko vairāk par to, kas ir rakstīts klāt pie birkas “zāģis kokam”, nepateiks. Šajā rakstā mēģināsim ieviest skaidrību par visbiežāk izmantotajiem zāģiem, to pielietojumu un specifiku.

Rokas zāģis ( Fuksis )

Visvienkāršākais zāģu iedalījums būs pēc pielietojuma, proti, ļoti rupjai zāģēšanai ar lieliem zobiem (vidēji 1 zobs uz 20 mm, vēlamais garums 650mm ), rupjai zāģēšanai (vidēji 1 zobs uz 5 mm, vēlamais garums 550mm), vidējai zāģēšanai ar vidējiem zobiem (vidēji 1 zobs uz 3,6 mm, vēlamais garums 450mm) un smalkai zāģēšanai ar maziem zobiem (vidēji 1 zobs uz 1,9 mm, vēlamais garums 350mm). Ja zāģis ir norādītajā vēlamajā garumā, tad visefektīvāk tiek izmantots zāģēšanai pieliktais spēks. Neatkarīgi no tā, kādai zāģēšanai zāģis paredzēts, der ielāgot, ka jebkuram zāģim nepieciešami vismaz 10 zobi, lai ar to būtu ērti zāģēt.
 

Universālais zāģis                                                 Aptuvenā cena – 11
Universālie zāģi tiek pārsvarā izgatavoti ar rūdītiem zāģa zobiem, kas atrodas blīvi viens pie otra, tādēļ ar to var zāģēt koksni, gan pa šķiedru, gan perpendikulāri tai. Zāģis ar rūdītiem zobiem kalpos 6 reizes ilgāk, par zāģi ar parastiem zobiem, taču parastā zāģa zobus var asināt, ko nav iepējams paveikt zāģim ar rūdītiem zobiem.Universālā zāģa rokturi ir veidoti kā 90 un 45 grādu leņķa atdure, atiecībā pret zāģa asmens muguras daļu. Šāds zāģis būs noderīgs katam mājās, arī ja to izmantosim tikai vienreiz gadā – Ziemassvētku eglītes iegūšanai

Universālais zāģis

Cietmuguras zāģis                                            Aptuvenā cena – 7,70
Cietmuguras zāģis ar smalkiem zobiem, kuri novietoti 75 grādu lenķī  atiecībā pret sliedi. Zāģis paredzēts slīpzāģēšanai un smalkiem zāģēšanas darbiem, jo zāģa asmens ir ļoti plāns. Zāģēšanas precizitāti nodrošina sliede, kas atrodas zāģa virspusē, tā paredzēta lai zāģa asmens nelocītos. Lielisks palīgs montējot griestu putoplasta līstes, vai koka kājlīstu piegriešanai.

Cietmuguras zāģis

Finiera zāģis                                                      Aptuvenā cena – 6
Šim zāģim ir smalki un mazi zobi kas atrodas arī noapaļotajā priekšējā daļā, ar kuriem iespējams zāģēt arī materiāla iekšpusi.Zāģis ir paredzēts finiera detaļu zāģēšanai un tāpat kā universālajam zāģim, tā rokturis kalpo kā leņķis atzīmēšanai 45 un 90 grādos.

Finiera zāģis

Galdnieka zāģis (Rāmjzāģis)                         Aptuvenā cena – 14
Zāģis piemērots dažādiem galdniecības darbiem, atkarībā no zāģa zobu formas un izmēriem. Zāģa asmeni iespējams pagriezt ap savu asi, tādā veidā nodrošinot zāģēšanu no sev ērtākas pozīcijas.Zāģa asmens tiek nospriegots ar augšpusē atrodošās drāts vai auklas palīdzību, to savērpjot.

Galdnieka zāģis (Rāmjzāģis)

Figūrzāģis (Reģipša zāģis)                            Aptuvenā cena – 3,50
Figūrzāģis ir paredzēts atveru izzāģēšanai, ko nodrošina asā zobu smaile un zāģa šaurais asmens. Zāģis pārsvarā paredzēts, ģipškartona atveru un liektu formu veidošanai. Ja taisies ieklāt ģipškartona loksnes, vai to jau dari, tad šis zāģis tev būs labs palīgs lai to paveiktu ātrāk un labāk.

Figūrzāģis (Reģipša zāģis)

Lokšņu zāģis (Rotzāģis)                                Aptuvenā cena – 4,90
Lokšņu zāģis paredzēts dažādu liektu un sarežģītu formu izgriešanai, no plāniem plākšņu materiāliem. Izmantojot dažāda veida asmeņus varam zāģēt, gan koku, gan metālu. Ja nepieciešams izgriest, smalkas un liektas formas detaļas, tad šis zāģis būs jums īstais palīgs.

Lokšņu zāģis (Rotzāģis)

Japāņu zāģis                                                   Aptuvenā cena – 16,80
Japāņu zāģis paredzēts smalkiem galdniecības darbiem, kā arī zāģēšanai garenvirzienā. Zāģa asmenim zobi atrodas abās tā pusēs un tie var būt dažāda raupjuma. Zāģim ir taisnas formas rokturis, kas izgatavotas no lokana materiāla, tādejādi atvieglojot zāģēšanu sarežģītās pozīcijās.

Japāņu zāģis

Urbis + zāģis                                                    Aptuvenā cena – 11,20
Ļoti interesants un neredzēts zāģa paveids. Zāģim, kas gan vairāk atgādina vīli, asmens atgādina cilindru, uz kura izvietoti frēzes zobi, savukārt galā atrodas urbis. Izcili piemērots ļoti sarežģītām formām, figūrām un kokgriezumiem.

Urbis + zāģis

Rokzāģis metālam                                         Aptuvenā cena – 6,30
Šāds zāģis nodrošina metāla zāģēšanu grūti piekļūstamās vietās. Zāģa pluss ir nolauzto metāla zāģa asmeņu otrais mūžs, jo tajā iespējams nostiprināt nolauztus asmeņus. Katram īstam amatniekam ir gadījies nolauzt pēdējo metāla zāģa asmeni, kad tikai darbs vēl pusē un būtu pie rokas šāds zāgis, tad darbs arī tiktu pabeigts.

Rokzāģis metālam

Metāla zāģis                                                     Aptuvenā cena – 11,20
Metāla zāgis kā noprotam ir domāts metāla zāģēšanai, zāģim ir stingrs metāla korpuss, kurā iestiprina zāģa asmeni. Lietojot dažāda veida asmeņus iespējams zāģēt metālu, flīzes,stiklu un koku. Mūsdienās metālu esam pieraduši sagriezt ar leņķa slīpmašīnu, bet metāla zāģis ir neaizstājams palīgs vietās, kur ir ugunsbīstama vide un nav pieļaujamas dzirksteles.

Metāla zāģis

Betona zāģis                                                  Aptuvenā cena – 21
Šā zāģa zobi ir izgatavoti no volframa karbīda un tas paredzēts, betona bloku formu zāģēšanai. Šāds zāģis jums būs lielisks palīgs, ja ceļat māju no blokiem, tas palīdzēs jums pārgriezt blokus, vai piezāģēt jums tos jumta slīpajā daļā.

Betona zāģis

Loka zāģis                                                      Aptuvenā cena – 7,90
Loka zāģis ir viegls zāģis, kas izgatavots no ovālas metāla caurules. Šāds zāģis paredzēts raupjiem darbiem, tādiem kā sazāģēt malku, vai nozāģēt kādu koku dārzā. Šādam zāģim ir viegli maināmi asmeņi, kas paredzēti sausai vai zaļai koksnes zāģēšanai.

Loka zāģis

Divrocis                                                            Aptuvenā cena – 25,20
Divrocis ir īstu vīru zāģis un paredzēts ļoti rupjai zāģēšanai. Ja vēlaties sagatavot malku ziemai, bet esat par zaļu vidi un negribat lietot benzīna zāģi, tad šis būs īstais palīgs. Zāģis paredzēts zāģēšanai divatā, jo tā asmens var būt pat 1.5 metrus garš.

Divrocis

Zaru zāģis                                                      Aptuvenā cena – 5,40
Zaru zāģa zobu virziens ir tāds, lai galvenais zāģēšanas gājiens būtu velkot, līdz ar to ērtāk ir veikt koku zaru apgriešanu. Zaru zāģa asmeņi ir gan taisnas, gan liektas formas, ir piejami zaru zāģi ar gariem kātiem, kas paredzēti augstu atrodošos zaru zāģēšanai. Ja jums ir dārzs un tajā ir daudz koku, tad jums noteikti būs nepieciešams iegādāties zaru zāģi.

Zaru zāģis

Ledus zāģis                                                   Aptuvenā cena – 14
Kā jau manāms pēc nosaukuma, zāģi paredzēts ledus zāģēšanai. Zāģim ir spics gals ar ko iespējams izurbties cauri ledum, lai iesāktu zāģēt, un lieli zobi, kas lieliski sagriež ledu. Zāģis jums lieliski noderēs, ledū izāģējot āliņģi, lai nenoslāptu zivis vai ziemas peldei.

ledus_zagis

Citi raksti

big.M