Ūdens sūkņu apskats

Ir tik daudz un dažādu sūkņu veidu, bet kuru sūkni izvēlēties? Vai izvēlētais sūknis būs īstais? Šajā rakstā ir populārāko sūkņu veidi un to pielietojums, jo bieži mēs saprotam kad nepieciešams sūknis, taču nezinam kādu izvēlēties. Varbūt izlasot šo rakstu sapratīsiet, kāds sūknis jums nepieciešams.

Ūdens sūkņu apskats

Ūdens sūkņu apskats
Cirkulācijas sūkņi
Cirkulācijas sūkņus pārsvarā izmanto mājas  apkurei,  lai  nodrošinātu ūdens cirkulāciju  apkures sistēmā. Tie ir neliela izmēra un ērti pieslēdzami apkures sistēmai, un darbojas ar zemu trokšņa līmeni. Siltajā laika posmā, kad apkures sistēma netiek lietota, šādus sūkņus derīgi laiku pa laikam ieslēgt, lai izvairītos no sūkņa darba rata iesērēšanas.

Cirkulācijas sūkņi

Dziļurbuma sūknis Šādus sūkņus lieto  dziļurbumiem. Šādi sūkņi var nodrošināt ūdens  apgādes sistēmu  ar lielu ūdens patēriņu,    spiedienu, kā arī tie nodrošina ūdens padevi no  ļoti liela dziļuma. Lai ūdens apgādes sistēma  pilnvērtīgi darbotos  arī šai sistēmai  jāpievieno  spiedkatls.  Dziļurbuma sūkņus izvēlas pēc urbuma dziļuma, vajadzīgā ūdens patēriņa un urbuma ūdens atdeves. Šādi sūkņi ir sarežģītas  uzbūves, tāpēc to cena ir lielāka nekā cita veida sūkņiem. 

Ūdens sūkņu apskats

Iegremdējamie drenāžas sūkņi
Šādi drenāžas sūkņi ir paredzēti netīra ūdens  izsūknēšanai no grāvjiem, būvbedrēm, akām, notekūdeņiem utt. Drenāžas sūkņu uzsūknēšanas spējas var būt no 2-20 metru dziļuma un šādi sūkņi var pārpumpēt ūdeni no 1,5m³/h – 100m³/h un  vairāk. Vairums sūkņi ir aprīkoti ar pludiņa slēdžiem, kas pasargā sūkni no darbošanās tukšgaitā (bez ūdens). Drenāžas sūkņi nav  paredzēti mājas ūdens apgādei un dārza laistīšanai. Uz šāda principa ir pieejami arī fekāliju sūkņi, to atšķirība starp drenāžas sūkņiem ir, ka fekāliju sūkņi spēj uzsūkt vairāk un lielākas cietās daļiņas.

Ūdens sūkņu apskats

Ūdens sūknis ar ežektoru
Ja parastajiem ūdens sūkņiem ežektors ir iebūvēts, tad  šai sistēmai tas atrodas ārpusē, akā vai urbumā. Šī sistēma ļauj sūknēt ūdeni  no 20-40 metru dziļuma.Tā ir neliela izmēra detaļa kas novietota ūdens ņemšanas vietā,kurai pieslēgtas divas  caurules. Ežektora darbības princips ir- starp ūdens sūkni un ežektoru notiek riņķveida kustība, pa tievāko cauruli tas tiek spiests uz leju no  sūkņa, kas nodrošina, lai pa resnāko cauruli tas dotos augšup uz sūkni ar ežektora palīdzību, kā  rezultātā 2/3 ūdens nonāk ūdens apgādes sistēmā. Ežektoru var ievietot urbumā, kura iekšējais diametrs ir sākot no 100mmLai nodrošinātu pilnvērtīgu mājas ūdens apgādes sistēmu tai jāpievieno vēl spiedkatls. . Sūkni varam gan novietot mājās, (att1.) gan ūdens ņemšanas vietā. (att2.)

Ūdens sūkņu apskats

Ūdens sūknis ar spiedkatlu 
Ūdens sūknis ar spiedkatlu nodrošina ūdens apgādi mājās.  Šis ūdens sūknis spēj uzsūkt 8-9 metru dziļumā no sūkņa  atrašanās vietas. Sūknis spēj nodrošināt ar ūdensapgādi mājās līdz 20-50 metru augstumam. Ūdens sūkņa spiedkatlā glabājas ūdens, kurš atrodas zem spiediena, tas nodrošina, lai ūdens apgādes sistēmā būtu vienmērīgs spiediens.Šādus sūkņus izmanto lielākais vairums privātmāju,jo tie ir ērti lietošanā.

Ūdens sūknis ar spiedkatlu

Ūdens sūknis ar spiedkatlu (ūdens ņemšanas vietā)
Ja ūdens līmenis līdz sūkņa atrašanās vietai ēkā ir augstāks par 8-9 metriem, tad ūdens sūkni varam novietot ūdens ņemšanas vietā (akā) vai pie tās. Ūdens uzsūkšanas spēja ir zemāka 8-9 metri, par ūdens sūkņa aizvadīšanas spējām no 20-50 metriem. Novietojot ūdens sūkni ūdens ņemšanas vietā ir jānodrošina, lai tam nebūtu ārēja saskare ar ūdeni un, lai ziemas periodā neaizsaltu.(att1.) Ja nav iespēja sūkni ar spiedkatlu novietot ūdens ņemšanas vietā, tad spiedkatlu var novietot ēkā, sūkni atstājot ūdens ņemšanas vietā.

Augstspiediena mazgāšanas iekārta
Augstspiediena mazgāšanas iekārta ir jāpieslēdz pie ūdens apgādes sistēmas, vai jānodrošina tai tekoša ūdens apgāde. Ja nav iespēja to nodrošināt, var izmantot augstāk novietotu trauku vai tilpni, kurai pieslēgta augstspiediena mazgāšanas iekārta. Šāda iekārta paredzēta dažādu priekšmetu mazgāšanai ar lielu ūdens spiedienu. To izmanto ēku sienu, jumtu, grīdas, tehnikas,  bruģa mazgāšanai. Augstspiediena mazgāšanas iekārta var nodrošināt 50-250bar lielu spiedienu strūklu, atkarībā no ražotāja un cenas.

Augstspiediena mazgāšanas iekārta

Vibrosūkņi
Šāda veida sūkņi tiek pārsvarā izmantoti dārza laistīšanai no akām, dīķiem, upēm. Vibrosūkņi paredzēti tikai tīra ūdens pārsūknēšanai. Šādi sūkņi var uzsūkt ūdeni no 10-60 metru dziļuma un to nogādāt horizontālā līmeni līdz 100 un vairāk metru attālumā no sūknēšanas vietas. Šādi sūkņi nav paredzēti ilgstošai sūknēšanai, tos laiku pa laikam jāizslēdz (jāatpūtina). Šos sūkņus nav vēlams likt uz grunts, lai izvairītos no dažādu abrazīvu daļiņu iekļūšanas sūknī. Šādi sūkņi nav paredzēti mājas ūdens apgādes sistēmai.Šādi sūkņi nespēj nodrošināt laistīšanas sistēmu ar lielu ūdens spiedienu.

Vibrosūkņi

Citi raksti

big.M