Vidējas siltumnīcas būvniecība

Vidējas siltumnīcas būvniecība

Šāda siltumnīca paredzēta četru cilvēku ģimenes apgādāšanai ar nepieciešamajām dārza veltēm. Siltumnīcas konstrukcija veidota no kokmateriāliem, tai paredzēts plēves segums. Siltumnīcas platība – 16,35 m2 un karkasa montāžai tiek izmantoti šādi kokmateriāli: 75mm X 50mm brusas, 50mm X 50mm brusas un 25mm X 75mm dēļi.

Ja esi pieredzējis amatnieks un vēlies aplūkot tikai rasējumus, tos var apskatīt šeit:

Kopskats
Kopskats
Sānu sienas
Sānu sienas
Gala sienas
Gala sienas
Virsskats
Virsskats
Sānskats
Sānskats

Rasējumu drukas versija (.pdf formātā) pieejama šeit.

1. Pamats
Vietai, kurā izvēlēts celt siltumnīcu, jābūt sausai un līdzenai. Pirms montāžas, vieta jāatbrīvo no akmeņiem un citiem svešķermeņiem.
Siltumnīcas konstrukciju var novietot vienkārši uz zemes, bet – kokam ir tāda nelāga īpašība, kā pūšana, tāpēc ieteicams izveidot pamatus. Pamatu izveidē iespējami visdažādākie risinājumi, sākot no betonētiem lentveida (att.1.1 – A) vai stabiņveida pamatiem (att.1.1 – B), beidzot ar vienkāršiem ķieģeļiem (att.1.1 – C).

Siltumnīca

Betonēto pamatu priekšrocība ir to stabilitāte. Papildus, ja izvēlēsies letnveida pamatus, varēsi izvairīties no kurmja viesošanās Tavās gurķu dobēs. Trūkums – to izveide ir darbietilpīgs un dārgāks process. Ja esi izlēmis par labu betona pamatiem, ieteicamais pamatu dziļums – 400 mm un pamatu papildus stiprībai ietrādāt armējumu.

2. Sānu sienas
Sānu sienas ir identiskas. To izveidei tiek izmantotas 50 mm X 75 mmbrusas. Sānu sienai tiek izmantotas augšējā un apakšējā brusa (att. 2.1 A un B), kuras ir 5450 mm garas un sānu brusas (att. 2.1 C), kuras ir 1800 mm garas.
Sānu sienu montāža notiek uz līdzena pamata un tām tiek pārbaudīts taisnums  pa diagonālēm (skatīt piemēru šeit). Vispirms pie augšējās un apakšējās brusas pēc kārtas tiek piestiprināti visi sānu balsti, pēc tam sānu atsaites (att. 2.1 D).

Sānu sienas

3. Gala sienas
Gala sienu vienīgā atšķirība ir tā, ka siena, kurā neatradīsies durvis (mugurpuses rasējums), pievienots vēl viens šķērssavienojums (att. 3.1 E), kas paredzēts ventilācijas lūkai. Gala sienu izveidei, tāpat, kā sānu sienām, tiek izmantotas 50 mm X 75 mm brusas. Gala sienai tiek izmantotas augšējā un apakšējā brusa (att. 3.1 A un B), kuras ir 2850 mmgaras un sānu brusas (att. 3.1 C), kuras ir 1800 mm garas.
Gala sienu montāža notiek uz līdzena pamata un tām tiek pārbaudīts taisnums  pa diagonālēm (skatīt piemēru šeit). Vispirms pie augšējās un apakšējās brusas pēc kārtas tiek piestiprināti visi sānu balsti, pēc tam sānu atsaites (att. 3.1 D)

Gala sienas

4. Karkasa montāža
Ja ir izveidotas abas gala sienas un abas sānu sienas, tad var ķerties pie to sastiprināšanas (att. 4.1). Konstrukcija tiek sastiprināta uz pamata vai blakus tam. Kad tā ir sastiprināta, tiek pārbaudīts taisnums pa diagonālēm (skatīt piemēru šeit). Pēc tam karkass tiek nolīmeņots un konstrukcija ir gatava jumta konstrukcijas montāžai.

Karkasa montāža

5. Jumta konstrukcijas montāža
Kad karkass ir sastiprināts, laiks pievērsties jumta konstrukcijas montāžai. Jumta konstrukcijas montāžai tiek izmantotas brusas 75mm X 50mm korei (att. 5.1. A), kuras garums ir 5450 mm un spārēm (att. 5.1. C). Savukārt25mm X 75mm dēļi tiek izmantoti jumta konstrukcijas kopturiem (att. 5.1. D).
Jumta konstrukcijas montāžu uzsāk piestiprinot pagaidu atsaites (att. 5.1. B). Pie šīm pagaidu atsaitēm tiek piestiprināta jumta kore (att. 5.1. A). Kad šīs darbības ir veiktas. Var uzsākt spāru montāžu. Pēs spāru montāžas, jāķeras klāt kopturu montāžai (att. 5.1. D). Kad koptura montāža ir pabeigta, atliek tikai noņemt pagaidu atsaites (att. 5.1. B). Ar to arī ir pabeigta jumta konstrukcijas montāža, atliek vienīgi izgatavot siltumnīcas durvis (attēls šeit) un siltumnīcas konstrukcija ir pabeigta.

6.Plēves seguma montāža
Nav iespējams loģiski un konstruktīvi izklāstīt plēves seguma uzklāšanu – jāvadās pēc apstākļiem un situācijas, tāpēc tiks sniegti daži svarīgi padomi:
*) Plēvi vajag nostiept bez ieliekuma, lai tā netiktu purināta vējā un šajos ieliekumos nekrātos lietus ūdens, bet tajā pašā laikā “nepārcensties” , ja plēve tiks nostiepta pārlieku stingri, mazināsies tās izturība.
*)Ieteicamā ieklāšanas temperatūra ir 5 – 15 grādi pēc Celsija
*)Ieteicams plēves seguma montāžu veikt bez vēja laikā – vajadzēs mazāk cilvēku un darbs ritēs raitāk.
*)Līstītes plēves stiprināšanai pie siltumnīcas karkasa ieteicams skrūvēt, lai brīdī, kad plēvei būs nepieciešams veikt nomaiņu, līstu demontāža ritētu raitāk un tās būtu iespējams izmantot vēlreiz.

7. Izmantotie materiāli

Citi raksti

big.M